Chociaż wiedza na temat chorób psychicznych w społeczeństwie rośnie, to niekoniecznie jest powszechna nawet wśród lekarzy. Aż 54 proc. lekarzy uważa, że depresja to jedynie „wymysł naszych czasów”, a 46 proc. twierdzi, że taka choroba nie istnieje.
To dane, które przekładają się na jakość opieki nad pacjentami zmagającymi się z zaburzeniami psychicznymi.
Niektórzy uznają ją za „wymysł naszych czasów”
Depresja jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną, która do 2030 roku ma stać się najczęściej występującym schorzeniem na świecie. W Polsce na depresję cierpi około 1,2 miliona osób. Mimo rozległości problemu społeczne przekonania na temat tej choroby nadal są pełne stereotypów.
Z „Raportu z badania stygmatyzacji chorych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego”, przygotowanego przez Fundację „Nie Widać Po Mnie” oraz Fundację EPI-BOHATER, wynika, że choć 85 proc. respondentów uznaje choroby psychiczne za rzeczywiste schorzenia, to 10 proc. wciąż uważa depresję za „wymysł naszych czasów”.
Niestety, tego typu przekonania mają poważne konsekwencje. Pacjenci, którzy nie otrzymują właściwej diagnozy, bywają często odsyłani od jednego specjalisty do drugiego, a ich objawy są mylnie interpretowane. Przejawy depresji, np. zmęczenie, problemy ze snem czy bóle różnych części ciała, są niekiedy traktowane jako objawy innych chorób, co opóźnia właściwe leczenie.
Marginalizują pacjentów, bo tak jest im łatwiej
Problem niewiedzy na temat chorób psychicznych wśród lekarzy jest bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać.W programach studiów medycznych dopiero od niedawna kładzie się większy nacisk na komunikację z pacjentem oraz psychologiczne aspekty leczenia. Lekarze często nie wiedzą, jak postępować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, dlatego po prostu ich marginalizują.
Eksperci są zgodni – aby zmienić społeczne postrzeganie chorób psychicznych, potrzebna jest szeroko zakrojona edukacja nie tylko w społeczeństwie, ale także wśród lekarzy. Kampania „Wyprostuj Spojrzenie”, której celem jest zwiększanie świadomości na temat chorób mózgu, to ważny krok w kierunku eliminacji stygmatyzacji i fałszywych przekonań.