Osoby bezrobotne mogą liczyć na wsparcie urzędu pracy w zakresie szkoleń pomagających im w powrocie na rynek pracy. Starosta może sfinansować lub dofinansować szkolenie, którego maksymalny koszt wynosi aż 24 tys. zł.
Dofinansowanie jest formą pomocy zakładającej wsparcie w uzyskaniu nowych kwalifikacji, podniesienie umiejętności zawodowych lub uzupełnienie dotychczasowych kompetencji. Aby skorzystać z takiego wsparcia, bezrobotny musi być zarejestrowany w urzędzie pracy i spełnić określone warunki.
Prawie 2 tys. stypendium
Oprócz dofinansowania na szkolenie bezrobotny ma również możliwość uzyskania stypendium w wysokości 1994,4 zł, czyli 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Ta kwota przysługuje wówczas, gdy miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi minimum 150.
W przypadku niższej liczby godzin stypendium jest proporcjonalnie mniejsze, ale nie może spaść poniżej 20 proc. zasiłku. Bezrobotny nie traci stypendium nawet wtedy, gdy w trakcie szkolenia podejmie pracę, aczkolwiek jego wysokość zostanie obniżona do 20 proc.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Aby otrzymać dofinansowanie, osoba bezrobotna musi zarejestrować się w urzędzie pracy i skontaktować z pracownikiem odpowiadającym za obsługę stypendiów. On poinformuje o dostępnych środkach i warunkach wsparcia. Pieniądze na szkolenia są przyznawane fakultatywnie. To oznacza, że nie ma obowiązku ich przyznania każdemu bezrobotnemu.
Procedura wymaga uzasadnienia celowości szkolenia, np. w formie oświadczenia przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia po zakończeniu szkolenia lub deklaracji otwarcia własnej działalności gospodarczej.
Czy bezrobotny może sam wybrać szkolenie?
Bezrobotny ma prawo samodzielnie wybrać interesujące go szkolenie, pod warunkiem że instytucja organizująca szkolenie jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS).
Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, osoba bezrobotna może złożyć wniosek o dofinansowanie wybranego kursu w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana.