Szanowni Państwo!
Epidemia COVID jest zjawiskiem, którego wystąpienia, skali i następstw nie można było przewidzieć. W chwili obecnej nie jest również możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi czy, kiedy i w jaki sposób uda się przezwyciężyć negatywne skutki epidemii. Można również spekulować, czy dojdzie do samoistnego jej wygaszenia, tego czy i kiedy zostanie odkryta skuteczna szczepionka, bądź lekarstwo na chorobę wywoływaną koronawirusem. Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od rozwiązania oczywistego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego z powodu zarażenia wirusem SARS-Cov-2 przyjdzie nam się mierzyć jeszcze wiele lat z wywołanymi przez epidemię potężnymi perturbacjami o charakterze ekonomicznym i społecznym.
Epidemia COVID stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnego państwa, którego celem i sensem istnienia jest dobro człowieka, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym, jako cząstki społeczeństwa. Państwo jest organizacją polityczną, które dla osiągnięcia swoich celów posługuje się prawem. Przeciwdziałanie i przezwyciężanie COVID stało się w Polsce impulsem do bardzo wielu działań legislacyjnych, których najważniejsza cześć funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako „tarcze antykryzysowe”. Niezwykle ożywiona działalność prawodawcy w tym zakresie inspiruje do podjęcia naukowej, prawniczej refleksji nad przepisami wprowadzonymi do polskiego systemu prawa w związku z przeciwdziałaniem i przezwyciężaniem negatywnych skutków COVID.
Celem konferencji „Transformacje prawa polskiego w dobie COVID” jest:
- ocena procesu uchwalania „tarcz antykryzysowych” z punku widzenia prawidłowości procesu legislacyjnego,
- zbadanie konstytucyjnoprawnych uwarunkowań tarcz antykryzysowych (m.in. stan epidemii a stany nadzwyczajne, kwestia ograniczania praw i wolności),
- zbadanie kierunków zmiany prawa w zakresie polityk publicznych,
- zbadanie zakresu i kierunków przekształcenia prawa materialnego,
- zbadanie zakresu i kierunków przekształcenia prawa procesowego.
Organizatorami konferencji są Katedra Prawa Administracyjnego, Konstytucyjnego
Prawa Pracy WPiA Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz Katedra Prawa Prywatnego WPiA Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu.
Do udziału w Konferencji zapraszamy pracowników naukowych prowadzących badania w dziedzinie nauk prawnych oraz nauk o polityce i administracji.
Więcej informacji na stronie Wydziału Prawa i Administracji UTH Radom