Sprawa karna to zawsze trudna i stresująca sytuacja. Zwłaszcza dla oskarżonego, który najprawdopodobniej stanie przed sądem i będzie zmuszony odpowiadać na zawiłe pytania oraz odnosić się do zgromadzonych przez organy ścigania. Jakie są dowody w sprawie karnej? Wyjaśnia adwokat z Gdańska w poniższym tekście!
Dowody osobowe
Jednym z podstawowych dowodów osobowych są zeznania oskarżonego. Jednak należy mieć na uwadze, że ma on prawo do odmowy ich składania lub odpowiadania na wybrane pytania. Nie jest on również zobowiązany wyjaśniać, dlaczego rezygnuje z wyjaśnień. Co ciekawe, nawet gdy oskarżony zdecyduje się mówić nieprawdę, nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, ponieważ sąd potraktuje to jako obronę. Drugim przykładem dowodu osobowego są zeznania świadków. Oni zmuszeni są mówić wyłącznie prawdę pod przysięgą.
W innym przypadku zostaną oskarżeni o składanie fałszywego oświadczenia. Świadek w sprawie karnej może odmówić odpowiedzi jedynie, gdy jest blisko spokrewniony z oskarżonym lub sam brał udział w danym przestępstwie. Niekiedy dopuszczane jest przesłuchiwanie osób małoletnich. Jednak w takiej sytuacji konieczne jest wskazanie, że zachodzi taka potrzeba, a zeznania powinny być słuchane w obecności biegłego psychologa. Jako dowody osobowe zaliczana jest również opinia biegłego lub biegłych. Ich zadaniem jest ustalenie okoliczności, które zaszły w rzeczywistości i mogą pomóc sądowi rozstrzygnąć sprawę.
Dowody rzeczowe i pochodzące ze specjalnych czynności dowodowych
Dowody rzeczowe, jak sama nazwa wskazuje, to wszelkiego rodzaju przedmioty, które zostały zgromadzone głównie w postępowaniu przygotowawczym. Tak naprawdę dowodem rzeczowym może być wszystko to, co pozwoli na zakończenie postępowania i wydanie sprawiedliwego wyroku. Tego typu dowody pozyskiwane są poprzez oględziny miejsca zdarzenia lub samego oskarżonego. Mogą to być, choćby pasma włosów, ślina, odzież, dokumenty, zdjęcia, nagrania z monitoringu, czy też orzeczenie lekarskie.
Natomiast dowody pochodzące ze specjalnych czynności dowodowych to kontrola i utrwalanie rozmów telefonicznych oskarżonego. Takie działania podejmowane są, jeżeli istnieje przypuszczenie, że oskarżony przy pomocy telefonu kontaktował się w sprawie popełnionego przestępstwa lub może popełnić kolejne.
Nie wszystko może być dowodem w sprawie karnej!
Jak potwierdza adwokat z Gdańska, sąd rozpatrując konkretną sprawę karną, nie zawsze ma możliwość zgodzić się na przeprowadzenie danego dowodu. Ogranicza go bowiem Kodeks Postępowania Karnego, a dokładniej artykuł 170. Przepisy te dokładnie mówią, kiedy wniosek dowodowy musi zostać oddalony. Ma to miejsce, jeżeli:
- Przeprowadzenie dowodu jest zakazane. Np. nie można przesłuchać księdza, który posiada informacje na temat popełnionego przestępstwa, a zdobył je w trakcie spowiedzi.
- Wniosek został złożony zbyt późno.
- Wniosek został złożony w celu wydłużenia postępowania.
- Dowód potwierdza okoliczności, które nie mają znaczenia dla toczącej się sprawy.
- Dowód nie wnosi nic do postępowania.
- Dowód jest niemożliwy do przeprowadzenia.
Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria adwokacka – adwokat Zbigniew Chojaczyk: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-karne