Wiedza Polaków o podatkach pozostawia wiele do życzenia. Mimo że znamy ich nazwy, to często kompletnie nie potrafimy połączyć ich z produktem.
Choć większość Polaków deklaruje, że zna takie podatki jak PIT, VAT czy akcyza, to zrozumienie ich mechanizmów pozostawia wiele do życzenia. Przykładowo, tylko 46 proc. respondentów rozumie, jak działa podatek Belki. Mimo że 72 proc. Polaków twierdzi, że wie, na czym polega podatek PIT, a 70 proc. zna zasady dotyczące VAT-u i akcyzy, to świadomość dotycząca podatku CIT oraz podatku od zysków kapitałowych jest znacznie niższa.
Teoretycznie wiemy więcej, w praktyce różnie bywa
W ostatnich siedmiu lat zauważono znaczący wzrost świadomości istnienia różnych rodzajów podatków. Aktualnie 95 proc. Polaków deklaruje znajomość podatku PIT, VAT oraz akcyzy na alkohol, wyroby tytoniowe i paliwa. Również świadomość dotycząca podatków CIT i od zysków kapitałowych wzrosła, osiągając odpowiednio 80 i 49 proc. Mimo to nadal wiele osób nie rozumie w pełni, jakie podatki są nakładane na codzienne zakupy i usługi.
Płacisz za zakupy, płacisz VAT
Z badania wynika, że 40 proc. Polaków nie jest świadomych, że podczas robienia zakupów płaci VAT, a połowa nie zdaje sobie sprawy, że do ceny alkoholu, papierosów czy benzyny doliczana jest akcyza. O dziwo, 10 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków.
Te wyniki wskazują na niską faktyczną wiedzę na temat systemu podatkowego mimo deklarowanej znajomości nazw podatków.
Podatków będzie jeszcze więcej
Obecnie 87 proc. Polaków uważa, że system podatkowy powinien zostać uproszczony. Choć w porównaniu do 2017 roku system jest postrzegany jako nieco mniej niesprawiedliwy i nieprzyjazny, to wciąż jest uważany za skomplikowany.
Co więcej, 66 proc. – 70 proc. Polaków nie jest świadomych, że Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych podatków, które będą bezpośrednio wpływać do budżetu UE, takich jak CBAM, podatek Pillar II czy przejęcie części wpływów z ETS-u.