Grupa Polaków w wieku 18–35 lat powiedziała, czego najbardziej się boją. Raport UCE Research i RISIFY.pl pt. „Czego boją się młodzi Polacy?” oparto właśnie na tym sondażu.
Raport wyraźnie pokazuje, że wszystkie obawy młodych Polaków dotyczą przede wszystkim kwestii finansowych.
Co stresuje nas najmocniej?
W czołówce najczęściej wymienianych lęków znalazły się:
- wzrost kosztów życia (27 proc.),
- utrata możliwości zarobkowania (24 proc.),
- rosnące ceny w sklepach (23,9 proc.),
- wysokie podatki (23,6 proc.).
Brak pieniędzy stanowił największy problem dla 47,4 proc. respondentów. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających na wsiach i w miasteczkach oraz zarabiających 1000–2999 zł netto miesięcznie.
Najmniej niepokojące dla młodych Polaków okazały się kontakty z urzędami (0,4 proc.), hejt w internecie (0,9 proc.) oraz brak awansu zawodowego (1 proc.).
Tylko niewielu się nie boi
Tylko 1,5 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że nie odczuwa żadnych obaw, podczas gdy 2,5 proc. nie jest pewne, czy coś ich niepokoi. Dodatkowo, 2,6 proc. respondentów obawia się czegoś, co nie zostało uwzględnione na liście.
Zdaniem Patryka Rzepki, psychologa i współautora raportu z platformy psychoterapii RISIFY.pl, te wyniki pokazują, jak powszechne są lęki w codziennym życiu młodych ludzi i jak bardzo potrzebują oni wsparcia w radzeniu sobie z tymi obawami.
Młodzi nie mają lekko
Patryk Rzepka zauważył, że wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi, którzy często dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i siłą rzeczy zarabiają mniej i mają mniejsze możliwości oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia oraz podatki dodatkowo obciążają ich i tak już mocno nadwyrężone budżety.
Według Rzepki taka sytuacja może mieć wpływ na decyzje życiowe młodych, w tym na związki i rozwody, a także na ogólny poziom stresu związanego z finansami.