Wprowadzenie nowatorskiego cyfrowego kredytu hipotecznego przez PKO BP nie będzie prostym zadaniem. Aby sprostać wymaganiom rynku, bank musi zaangażować dużego partnera biznesowego i dostosować swoją infrastrukturę technologiczną.
Szymon Midera, prezes PKO BP, w rozmowie z Business Insider Polska, podkreślił, że bank chce otworzyć się na nową grupę klientów – młodych ludzi z dużych miast, którzy rzadziej korzystają z tradycyjnych usług bankowych.
PKO BP chce nadal być liderem
Pod kierownictwem Szymona Midery PKO BP dąży do utrzymania swojej pozycji lidera na polskim rynku bankowym; obecnie ma 18,5 proc. udziału w rynku. Prezes banku zaznaczył, że dzięki wprowadzeniu cyfrowego kredytu hipotecznego ten udział może się jeszcze zwiększyć.
Choć pełna strategia banku zostanie ogłoszona dopiero za kilka miesięcy, już teraz wiadomo, że nowy produkt cyfrowy będzie kluczowym elementem oferty, skierowanym głównie do wielkomiejskich klientów.
Cyfrowy kredyt hipoteczny
PKO BP planuje wprowadzić pierwszy w kraju cyfrowy kredyt hipoteczny, który będzie dostępny w pełni przez internet. Produkt umożliwi zakup nieruchomości bez konieczności odwiedzania oddziału banku i będzie nowością na polskim rynku.
Szymon Midera, który objął stanowisko prezesa w marcu, a został oficjalnie zatwierdzony przez KNF w czerwcu, wprowadza wizję dalszego rozwoju usług cyfrowych. PKO BP, kontrolowany przez Skarb Państwa (posiada 29,43 proc. udziałów) stawia na innowacje, które mają umocnić jego pozycję lidera na rynku i przyciągnąć nową grupę klientów.
W planach banku znajduje się współpraca z największymi platformami zajmującymi się sprzedażą nieruchomości, aby umożliwić klientom zaciągnięcie kredytu bezpośrednio na tych stronach. PKO BP rozważa także stworzenie specjalnego widgetu na stronach deweloperów, który umożliwi wstępne badanie zdolności kredytowej.