Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży grzybów w celu ograniczenia marnowania żywności.
Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia klasyfikator grzybów lub grzyboznawca nadal będzie odpowiedzialny za wystawienie atestu na grzyby świeże po stwierdzeniu ich zgodności gatunkowej oraz braku zastrzeżeń co do cech organoleptycznych w dniu wystawienia. Jednak zmieni się odpowiedzialność za przechowywanie, transport i sprzedaż grzybów, która odtąd spoczywać będzie na podmiocie działającym na rynku spożywczym. Sprzedaż grzybów zostanie więc objęta podobnymi zasadami jak handel świeżymi owocami i warzywami.
Chcą ograniczyć skalę marnowania żywności
Jednym z głównych celów zmian jest zmniejszenie skali marnowania żywności. Według Ministerstwa Zdrowia rocznie w Polsce marnuje się około 4,8 mln ton żywności. Nowe przepisy mają wyeliminować konieczność wycofywania grzybów z obrotu po upływie terminu ważności atestu.
Zmiana ma także ułatwić sprzedaż świeżych grzybów w placówkach detalicznych, w tym w dużych sieciach handlowych, co powinno dobrze wpłynąć na cały rynek.
Przechowywanie grzybów po nowemu
Jednym z zasadniczych aspektów nowelizacji jest modyfikacja reguł dotyczących przechowywania świeżych grzybów dopuszczonych do obrotu. Obecnie, zgodnie z przepisami, maksymalny czas przechowywania świeżych grzybów wynosi 48 godzin w temperaturze do 10°C. Resort planuje znieść to ograniczenie.
Jak to wpłynie na rynek?
Branża grzybiarska od dawna sygnalizowała potrzebę zmiany wzoru atestu na grzyby świeże, bo jej zdaniem obecne przepisy są niedostosowane do aktualnych warunków rynkowych. Od wprowadzenia tych przepisów zmieniły się warunki obrotu grzybami świeżymi, a także sposoby ich pakowania, przechowywania i transportu.
Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji dystrybucja grzybów będzie bardziej elastyczna, wobec czego poprawi się logistyka produktów.