W Polsce rośnie liczba stulatków. Obecnie już około 6 tys. osób pobiera tzw. świadczenie honorowe. Tendencja powinna się utrzymać w związku z wydłużającą się średnią długością życia.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognozuje dalszy wzrost tej grupy seniorów w nadchodzących latach. W odpowiedzi na te zmiany rząd postanowił wprowadzić nowe przepisy, które pozwolą stulatkom na godne życie.
Nowe zasady
Od stycznia 2025 roku stulatkowie w Polsce będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Rząd, realizując projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadza comiesięczne świadczenia honorowe dla każdego, kto osiągnie 100 lat. To jeden, aczkolwiek bardzo ważny warunek. Dotychczas takie świadczenia były przyznawane wyjątkowo, jednak nadchodzące zmiany mają na celu uregulowanie tych wypłat, aby każdy stulatek miał do nich automatyczne prawo, bez składania wniosku.
Coroczna waloryzacja
Przed wprowadzeniem nowych przepisów honorowe świadczenia dla stulatków były przyznawane na podstawie decyzji prezesa rady ministrów Piotra Jaroszewicza z 1972 roku. Teoretycznie miały one charakter uznaniowy i były wypłacane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest zmiana sposobu naliczania i waloryzacji świadczeń honorowych. Wcześniej wysokość tych świadczeń uzależniono od kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia 100 lat przez daną osobę i przez to między stulatkami występowały różnice w wysokości emerytur. Od 1 stycznia 2025 roku wysokość świadczenia zostanie zamrożona na poziomie 6246,13 zł brutto, z coroczną waloryzacją, analogicznie do waloryzacji standardowych emerytur.
Na zastrzyk gotówki może liczyć każdy, kto skończy 100 lat i jest obywatelem Polski, a po ukończeniu 16. roku życia jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych przez co najmniej 10 lat koncentrowało się w naszym kraju.