Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna przeprowadził badanie dotyczące gotowości Polaków do płacenia za usługi farmaceutyczne. W badaniu uczestniczyły osoby powyżej 18. roku życia. Czy Polacy są gotowi płacić za dodatkowe usługi w aptekach?
Z najnowszego badania wynika, że Polacy coraz częściej rozważają możliwość płacenia za dodatkowe usługi świadczone w aptekach. Prawie jedna trzecia ankietowanych deklaruje gotowość do zapłaty np. za pomiar ciśnienia, przegląd zażywanych leków czy drobne porady farmaceutyczne. To istotne zwłaszcza w kontekście opóźniającego się wdrażania usług opieki farmaceutycznej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Młodsi mogą zapłacić, starsi niekoniecznie
Analiza wyników badania wskazuje, że mężczyźni (33 proc.) oraz osoby młode, zwłaszcza w wieku 18–34 lata, są najbardziej skłonne do płacenia za dodatkowe usługi farmaceutyczne. W grupie wiekowej 18–24 lata aż 34 proc. osób jest gotowych ponieść takie koszty; wśród osób w wieku 25–34 lata ten odsetek wynosi 12 proc.
Mniej entuzjazmu wykazują osoby starsze, szczególnie powyżej 55. roku życia. Osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy miast również częściej deklarują gotowość do zapłacenia za takie usługi.
Mimo wszystko wolimy jednak nie wydawać
Pomimo rosnącej gotowości do płacenia za usługi w aptekach większość Polaków (53 proc.) nie jest skłonna ponosić dodatkowych kosztów. Przyczyny takiego podejścia mogą wynikać z braku zaufania do nowych rozwiązań lub przekonania, że takie usługi powinny być finansowane przez państwo.
Dodatkowo negatywna ocena pilotażowego programu przeglądu lekowego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji może wzmacniać sceptycyzm wobec płatnych usług farmaceutycznych.
Ankietę zrealizowano w dniach 2–4 sierpnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1183 osób. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.