Od stycznia 2026 roku deweloperzy będą zobowiązani do budowy schronów w podziemnych kondygnacjach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Nowe przepisy mają podnieść poziomu bezpieczeństwa, jednak jednocześnie mogą wpłynąć na wzrost kosztów inwestycji i co za tym idzie – cen nieruchomości.
Planowana ustawa schronowa, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzi dodatkowe wymagania, które mogą przekształcić rynek nieruchomości w Polsce.
Schrony wyrosną jak grzyby po deszczu
Zgodnie z nowymi przepisami, schrony mają być budowane w podziemnych garażach wielostanowiskowych pod budynkami wielorodzinnymi, w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach biurowych o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
Deweloperzy będą musieli uwzględnić specyficzne wymagania dotyczące ewakuacji, zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz wytrzymałości konstrukcji. Nowe obowiązki mogą stanowić dla nich logistyczne wyzwanie i wydłużyć czas realizacji projektów, jednak ich główną motywacją pozostaje zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach kryzysowych.
Będzie jeszcze drożej?
Budowa schronów wiąże się z dodatkowymi kosztami. Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich koszt budowy takich obiektów może być nawet o 30 proc. wyższy niż standardowych projektów. Przekłada się to na wzrost ceny metra kwadratowego nieruchomości nawet o kilkaset złotych.
Mimo że ustawa przewiduje możliwość pokrycia kosztów budowy schronów przez gminy nawet w 100 proc., refinansowanie tych wydatków nie jest w pełni gwarantowane. W efekcie ceny nieruchomości mogą znacznie wzrosnąć i pogorszyć i tak już dramatyczną wręcz dostępność cenową mieszkań.
Schron również jako magazyn
Budowa schronów wymaga zastosowania zaawansowanych technologii i materiałów, które spełniają surowe normy bezpieczeństwa, w tym zapewniają odpowiednią wentylację, izolację akustyczną i termiczną oraz systemy zasilania awaryjnego. Dzięki tym rozwiązaniom schrony mogą pełnić różne funkcje użytkowe; mogą być magazynami lub służyć jako dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
Choć wyzwania są duże, to spodziewane korzyści z podniesienia standardów bezpieczeństwa być może dadzą długoterminowe zyski zarówno dla deweloperów, jak i mieszkańców.