Z badania przeprowadzonego przez agencję SW Research dla „Wprost” wynika, że kwestia wprowadzenia zajęć z obsługi broni do szkół budzi spore kontrowersje wśród Polaków. Aż 41,1 proc. badanych popiera ten pomysł, podczas gdy 44,9 proc. jest przeciwko.
Kobiety i mężczyźni raczej się nie dogadają
Analizując rozkład płci, widać wyraźne różnice w opiniach. Tylko 29,1 proc. kobiet uważa, że dzieci i młodzież powinny uczyć się obsługi broni w szkołach, natomiast 55,7 proc. jest przeciwnych. Wśród mężczyzn sytuacja jest niemal odwrotna: 54,2 proc. popiera ten pomysł, a 32,5 proc. jest przeciw.
W grupie najmłodszych badanych, do 24. roku życia, aż 57,3 proc. opowiada się za nauką o broni, natomiast wśród najstarszych respondentów, powyżej 50. roku życia, poparcie jest znacznie mniejsze. Najwięcej przeciwników znajduje się wśród osób w wieku od 25 do 34 lat. W tej grupie aż 53,3 proc. jest przeciwko wprowadzeniu takich zajęć.
Broń to zakazany owoc?
Łukasz, jeden z bohaterów artykułu opublikowanego we „Wprost”, który uzyskał pozwolenie na broń po inwazji Rosji na Ukrainę, dzieli się swoim podejściem do nauki obsługi broni. Według niego broń nie jest dla jego dzieci zakazanym owocem, lecz czymś normalnym, co pozwala im lepiej zrozumieć zasady bezpieczeństwa.
W jego opinii dzieci powinny uczyć się obsługi broni w szkołach, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Jak stwierdził, dla jego syna, który uwielbia przeładowywać strzelbę, broń jest źródłem fascynacji, a nie strachu.
No to jak będzie z tą bronią w szkołach?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą zobowiązani do nauki obsługi broni i strzelania w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Zmiany wchodzą w życie po zakończeniu okresu przejściowego, a obecny rząd zdecydował się nie zmieniać przepisów poprzedniego ministra edukacji Przemysława Czarnka.
Uczniowie ostatnich klas podstawówek będą uczyć się zasad składania i rozkładania broni, natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli możliwość strzelania.