Zdrowie psychiczne jest jednym z ważniejszych tematów w dyskusji o zdrowiu publicznym. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Kantar Polska na zlecenie Grupy LUX MED w 2024 roku aż 65 proc. respondentów uznaje dbanie o zdrowie psychiczne za ważny obowiązek miast. Niemniej, tylko 24 proc. osób twierdzi, że ich miasto spełnia te oczekiwania.
Problem depresji, na którą cierpi około 1,2 mln Polaków, w tym co piąty dorosły oraz coraz więcej dzieci, piętrzy wyzwania przed lokalnymi władzami.
Samotny problem
Jednym z głównych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym jest samotność. Aż 70 proc. respondentów, a w szczególności 82 proc. osób z najstarszej grupy wiekowej, uważa ją za główny czynnik negatywnie wpływający na ich psychikę.
Wyniki badania wskazują także na potrzebę większego wsparcia osób starszych poprzez różne inicjatywy, takie jak zajęcia sportowe czy warsztaty dla seniorów. Co więcej, 38 proc. ogółu respondentów (a wśród najstarszych aż 49 proc.) uważa, że miasta mogłyby bardziej zaangażować się w pomoc tej grupie wiekowej.
Pandemia depresji
Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.
Liczba chorych rośnie, ale pocieszające jest to, że coraz więcej osób jest gotowych sięgnąć po pomoc, dzięki reformie psychiatrii, która ułatwia dostęp do opieki ambulatoryjnej. Choć nadal aż 60 proc. Polaków wciąż obawia się zgłosić po pomoc ze względu na możliwą stygmatyzację.
Zielona przestrzeń
W badaniu szczególną uwagę poświęcono młodzieży, dla której edukacja w zakresie zdrowia psychicznego jest niezwykle ważna. Organizowanie grup wsparcia oraz szybka pomoc psychologiczna to rozwiązania, które mogą realnie poprawić jakość życia młodych ludzi.
Równocześnie respondenci podkreślają konieczność tworzenia zielonych przestrzeni, które sprzyjają relaksowi i zdrowiu psychicznemu. Problemy związane z dobrostanem psychicznym znalazły się na trzecim miejscu wśród najważniejszych kwestii, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza i zmianach klimatu.