W Polsce mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w 2023 roku średnia długość życia mężczyzn wynosiła 74,7 lat, podczas gdy kobiety żyły przeciętnie 82 lata.
Chociaż ta różnica z czasem się zmniejsza, nadal jest większa niż w większości krajów europejskich. Przykładowo w Holandii mężczyźni żyją średnio tylko o trzy lata krócej niż kobiety.
Wypadki przeważnie zdarzają się panom
Dane GUS-u wskazują, że mężczyźni częściej niż kobiety ulegają wypadkom w pracy. W 2022 roku stanowili 61,2 proc. wszystkich poszkodowanych, a w przypadku wypadków śmiertelnych było to aż 95 proc.
Mężczyźni dominowali także wśród osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich, gdzie stanowili 88,3 proc. Tomasz Topolewski ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn zaznacza, że to często mężczyźni podejmują bardziej ryzykowną pracę, np. w sytuacjach kryzysowych czy przy fizycznych zajęciach, dlatego ich średnia długość życia jest niższa.
Głównie mężczyźni odbierają sobie życie
Mężczyźni w Polsce częściej umierają na choroby cywilizacyjne, a także stanowią większość ofiar samobójstw. Z danych policji wynika, że w 2023 roku aż 4 tys. z 5,2 tys. przypadków samobójstw dotyczyło mężczyzn. Próby samobójcze podejmowało ponad 9,6 tys. mężczyzn, podczas gdy wśród kobiet było to 5,5 tys. osób.
Eksperci wskazują, że niski poziom profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn oraz stereotypy związane z męską siłą i brakiem potrzeby pomocy mogą przyczyniać się do takich statystyk.
Profilaktyka 40+
Program Profilaktyka 40+ powinien zwiększyć dostępność badań diagnostycznych dla osób powyżej 40. roku życia. W ramach programu mężczyźni mogą skorzystać z badań obejmujących 11 obszarów zdrowia, w tym: morfologii, cholesterolu, badania poziomu cukru czy antygenu PSA.
W porównaniu do kobiet mężczyźni rzadziej korzystają z tych badań – w 2023 roku programem objęto 3,5 miliona osób, z czego zdecydowaną większość stanowiły kobiety. Zmiany w organizacji opieki zdrowotnej, w tym ułatwienie dostępu do specjalistów, takich jak urolog, mogą zwiększyć zainteresowanie mężczyzn profilaktyką zdrowotną.