Dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej wróciły do nauczania stacjonarnego, co za tym idzie, po krótkiej przerwie, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczy w Radomiu wznawia zajęcia w klasach 1-3, realizowane w ramach projektu „Uniwersytet dzieciom”.
– Zapraszamy ich w mury uczelni, oferując im zajęcia, które są połączeniem rzeczywistej wiedzy, sprzedawanej przez pracowników naukowych, przez akademików i zabawy, tak, żeby rozbudzić w młodych ludziach pasję. Pasję do nauki, pasję do poznawania nowych, nieznanych rzeczy. Tutaj nasza oferta obejmuje cały szereg przedmiotów, które mają również czasami zakorzenienie w szkole, niekiedy mają wymiar akademicki – mówi dr hab. Dariusz Trześniowski, prof. UTH Rzecznik Prasowy.
6 lutego w godzinach od 9 do 12, w sali numer 306 budynku Wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa, mieszczącym się przy ulicy Bolesława Chrobrego 27 zostaną przeprowadzone zajęcia pt: „Ciekawostki ze świata chemii”.
– Będzie to, no właśnie, chemia zaawansowana naukowo i technologicznie, dlatego, że dzieci będą wpuszczone do prawdziwych laboratoriów, ale będą mogły zadawać trudne pytania, które mają bezpośrednie przełożenie na życie, na życie codzienne: dlaczego ciasto rośnie, czy z cukru można zrobić lustro jak zasadzić podwodny ogród – dodaje
Jest to cykl krótkich pogadanek dla młodszych dzieci, ale przede wszystkim zajęcia realizowane w prawdziwym laboratorium chemicznym. Interesujące eksperymenty, prowadzone w formie pokazów oraz wspólnej zabawy. Dzieci poznają zasady bezpiecznej pracy w laboratorium oraz zrozumieją konieczność ich przestrzegania.
– Są zatem zajęcia z chemii, z informatyki, z matematyki, z fizyki, ale także z transportu czy z podstaw wiedzy o prawie. Czyli spectrum tematyczne jest szerokie i każde dziecko, może znaleźć w nim coś dla siebie — wyjaśnia dr hab. Dariusz Trześniowski.
Głównym celem zajęć będzie pogłębianie zainteresowania chemią, doskonalenie umiejętności wnikliwej obserwacji przebiegu doświadczeń, nabycie umiejętności manualnych, zdolności do problemowego podchodzenia do obserwowanych zjawisk, nauka poszukiwania związków pomiędzy eksperymentem laboratoryjnym a analogicznymi zjawiskami występującymi
w świecie rzeczywistym.