W niepozornej skórce pomarańczy, którą zazwyczaj bez namysłu wyrzucamy do kosza, mieści się wiele dobrego. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy i Departamentu Rolnictwa USA odkryli, że wyciąg ze skórek pomarańczy może wyraźnie obniżyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Pomarańcze są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie, jednak ich skórki często lądują w koszu. Na Florydzie około połowa skórek pomarańczy jest podawana bydłu, a w skali globalnej marnuje się około 32 milionów ton tych skórek rocznie.
Nowe odkrycia pokazują, że to, co zazwyczaj uważamy za odpad, w rzeczywistości może być cennym elementem diety pomagającym w walce z chorobami układu krążenia.
Wyniki badań
Skórki pomarańczy mogą mieć prozdrowotne zastosowanie dzięki zawartości bioaktywnego związku feruloylputrescine (FP). Ten związek wykazuje potencjał antyoksydacyjny i przeciwzapalny.
W badaniach opublikowanych w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” (DOI: 10.1021/acs.jafc.3c09005) naukowcy wykazali, że skórki pomarańczy mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Pomyślny test na gryzoniach
W badaniach na myszach, które przez sześć tygodni były karmione wyciągiem ze skórek pomarańczy bogatym w FP, zaobserwowano znaczącą redukcję biomarkerów związanych ze stanem zapalnym i chorobami sercowo-naczyniowymi.
Mimo diety wysokotłuszczowej gryzonie miały obniżone poziomy TMA i TMAO, substancji powiązanych z rozwojem miażdżycy, udarów i cukrzycy typu 2.
Potrzeba badań na ludziach
Chociaż skórki pomarańczy niełatwo włączyć do codziennej diety, wyniki badań sugerują, że mogą stać się one cennym składnikiem prozdrowotnym. Naukowcy wierzą, że można je wykorzystać do produkcji suplementów diety lub funkcjonalnej żywności wzbogaconej w bioaktywne związki.
Zdaniem Yu Wanga z Uniwersytetu Florydy te wyniki otwierają drogę do opracowywania nowych strategii terapeutycznych dla poprawy kondycji serca. Chociaż do pełnego sukcesu obiecujących zapowiedzi potrzebne są jeszcze owocne badania na ludziach, to już wydaje się, że skórki pomarańczy mają potencjał stać się pełnowartościowym produktem prozdrowotnym.