Naukowcy z Australii prowadzą badania, które mogą odmienić życie osób z nieuleczalnymi chorobami oczu. Dzięki innowacyjnym technologiom, wykorzystującym energię słoneczną, istnieje nadzieja na przywrócenie wzroku tym, którzy stracili go na skutek uszkodzenia fotoreceptorów.
To osiągnięcie, wydawałoby się zarezerwowane dla filmów science fiction, staje się rzeczywistością dzięki intensywnej pracy badaczy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
Panele fotowoltaiczne w służbie medycyny
Panele słoneczne, znane z efektywnego przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną, znalazły nowe zastosowanie w medycynie. Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, wcześniej znani z tworzenia implantów ślimakowych, teraz pracują nad technologią, która może przywrócić wzrok osobom z uszkodzonymi fotoreceptorami. Fotoreceptory są naturalnymi „przetwornikami obrazu”, zamieniającymi światło na sygnały dla mózgu. Zespół badaczy chce stworzyć sztuczne fotoreceptory zasilane miniaturowymi panelami słonecznymi, które będą przekazywać obrazy o wysokiej rozdzielczości.
Rewolucja w technologii implantów oka
Pod przewodnictwem inżyniera Udo Römera zespół pracuje nad miniaturyzacją paneli słonecznych z arsenku galu, które mogą generować wystarczającą ilość energii do stymulowania neuronów w oku. Projekt wspierany przez Australijską Radę ds. Badań Naukowych jest obecnie w fazie testów laboratoryjnych.
Prace koncentrują się na miniaturyzacji technologii do rozmiaru 50 mikrometrów, co pozwoli na jej wszczepienie do ludzkiego oka. Na razie ta technologia umożliwia widzenie tylko w czerni i bieli, jednak naukowcy pracują nad jej udoskonaleniem, tak aby pacjenci mogli korzystać z dodatkowego wsparcia w postaci inteligentnych okularów wzmacniających światło.
Światło nadziei
W dziedzinie okulistyki intensywnie pracują także naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie. Ich celem jest stworzenie implantu siatkówki współpracującego z nowoczesnymi okularami wyposażonymi w kamerę i mikrokomputer. Dzięki temu niewidomi mogliby postrzegać świat jako zbiór punktów świetlnych. Badania trwają od 2015 roku, a naukowcy stworzyli symulację z użyciem wirtualnej rzeczywistości, pokazującą potencjalne rezultaty implantu zawierającego 10,5 tys. elektrod, które umożliwiają stworzenie obrazu o wysokiej rozdzielczości.