Mchy jako prymitywna forma roślin niewiele potrzebują do rozwoju – jedynie wilgotnego, zacienionego miejsca z chropowatą powierzchnią. Najczęściej mech rośnie po północnej stronie dachu, gdzie jest mniej słońca, ale także tam, gdzie dach jest zacieniony przez drzewa. Dachówki ceramiczne bez polewy albo gont bitumiczny sprzyjają rozwojowi mchu.
Jak pozbyć się mchu?
Jednym ze sposobów jest zmycie dachu pod ciśnieniem – sprawdza się przy blachodachówce, dachówce ceramicznej angobowanej oraz malowanej dachówce cementowej. Należy jednak unikać tej metody w przypadku dachów z gontów bitumicznych, ponieważ może ona uszkodzić pokrycie.
Alternatywą jest ręczne usuwanie mchu poprzez szorowanie dachu. Niestety jest to pracochłonne i wymaga ostrożności. Można również wypróbować domowe sposoby, takie jak zmoczenie powierzchni wodą z octem lub solą, choć ich skuteczność bywa różna. Na pewno nie można jej zagwarantować.
Chemia na mech
Jak najbardziej, można kupić środki chemiczne do zwalczania mchu na dachu. Trzeba tylko dopasować produkt do rodzaju pokrycia dachowego i stosować go zgodnie z instrukcjami producenta.
Środek najczęściej rozpuszcza się w wodzie i aplikuje za pomocą opryskiwacza ogrodowego z długą lancą. Wówczas wykonasz pracę bez wchodzenia na dach. Po zastosowaniu środków chemicznych mech zamiera i brązowieje; wtedy łatwiej go usunąć.
Co robić, żeby mech już nie pojawił się na dachu?
Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się mchu na dachu, warto wykonać kilka kroków prewencyjnych.
Po oczyszczeniu dachu można nałożyć dodatkowy impregnat odpowiedni do rodzaju pokrycia. Ograniczenie zacienienia dachu przez przycinanie gałęzi drzew również może być pomocne. Warto również zastosować związki miedzi – np. w formie taśm miedzianych umieszczanych pod kalenicą. Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu, aby elementy pokrycia nie utrzymywały wilgoci.