Od 1 września br. w życie wejdzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – zapowiedziała Joanna Mucha, wiceminister edukacji.
Dotychczas wiele ukraińskich dzieci nie uczęszczało do polskich szkół; teraz ma się to zmienić. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wiąże wypłacanie 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego.
Mieszkają w Polsce, jednak nie uczą się w polskich szkołach
W pierwszych trzech miesięcy pełnoskalowej wojny na Ukrainie do Polski przybyły 3 mln uchodźców, z czego ponad 40 proc. to osoby do 17. roku życia. Wstępnie szacowano, że około 150 tys. dzieci nie zostało zapisanych do polskich szkół; rzeczywista liczba jest prawdopodobnie o połowę mniejsza.
Wiele dzieci nadal uczy się online w ukraińskim systemie edukacji, co stwarza dodatkowe wyzwania związane z integracją dzieci z Ukrainy z Polakami i poziomem edukacji między dwoma systemami.
Wsparcie dla nauczycieli
Joanna Mucha zapowiedziała dodatkowe szkolenia, wsparcie pedagogiczne i psychologiczne dla nauczycieli oraz pomoc ze strony ukraińskich psychologów. Dzieci z Ukrainy otrzymają także dodatkowe lekcje języka polskiego. Dzieci, które trafią do VIII klasy szkoły podstawowej, nie będą musiały zdawać egzaminu z języka polskiego.
Do szkół szerzej trafią asystenci międzykulturowi. Samorządy otrzymają wsparcie finansowe na ich zatrudnienie.
Zapisy do szkoły
Aby zapisać dziecko do polskiej szkoły, rodzice muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczne szkoły podstawowe, w rejonie których mieszkają dzieci, przyjmują je z urzędu. Inne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmują uczniów w miarę posiadania wolnych miejsc. W przypadku braku miejsc w szkole rejonowej samorząd organizuje dowóz do innej szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że samorządy są przygotowane na wrześniowy start nowego obowiązku szkolnego.