W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązują dotychczasowe podręczniki, dlatego nie ma konieczności kupowania nowych. Ostatnie zmiany w podstawie programowej polegają jedynie na jej skróceniu. Podręczniki nie tracą na aktualności.
Podręczniki wpisane do wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego w latach ubiegłych zachowują swój status, więc nauczyciele i uczniowie mogą nadal z nich korzystać.
Obowiązujące podręczniki są zgodne z podstawą programową
Dotychczasowe podręczniki zawierają wszystkie treści nauczania zgodne z podstawą programową odpowiednią dla danego typu szkoły i przedmiotu. Ministerstwo Edukacji zapewnia, że nie ma potrzeby wyboru nowych podręczników ani korzystania z nowych wersji, ponieważ obecnie używane podręczniki spełniają wszystkie wymagania. Zmiany w podstawie programowej mają jedynie ją skrócić.
Podręcznik podręcznikowi nierówny
Resort planuje wprowadzić zmiany dotyczące procedury dopuszczania podręczników do użytku szkolnego. W projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zaproponowano doprecyzowanie warunków, jakie powinien spełniać podręcznik, aby mógł on zostać dopuszczony do użytku szkolnego.
Nowe przepisy wyłączą możliwość prezentacji treści w sposób repetycyjny, czyli taki, który służy powtarzaniu i utrwalaniu materiału przez wykonywanie zadań egzaminacyjnych. W praktyce oznacza to, że repetytoria nie będą już dopuszczane do użytku szkolnego, chociaż przewidziano pewne odstępstwa dotyczące postępowań wszczętych przed wejściem w życie nowych przepisów.
Nowe obowiązki dla wydawców
Nowelizacja przepisów przewiduje również nowe obowiązki dla wydawców podręczników. Wydawcy, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie podręcznika do użytku przed 1 stycznia 2020 roku, będą musieli zapewnić cyfrową wersję podręcznika wydanego w formie papierowej. Obowiązek dotyczy książek, które będą wznawiane bez wprowadzania aktualizacji. Ponadto, wraz z wejściem w życie nowelizacji, wydawcy zostaną zobowiązani do oznaczania treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej dla danego etapu edukacyjnego.