W poniedziałek w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyła się konferencja „Tu czy tam”, która m.in. ukazała rolę ilustracji oraz obrazu w rozwoju dziecka. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa czternastu polskich ilustratorów.
– Mam takie wrażenie, że jak rozważamy o książce to przede wszystkim myślimy o literaturze i tekście. Wyobrażamy sobie, że ilustracja jest tylko dodatkiem, a my chcemy przekonać na tej wystawie i na konferencji „Tu czy tam” w Orońsku, że ilustracji może być równorzędna do tekstu i wobec tego tak samo opowiadać jakąś historię i bardo dobrze, żeby nauczyciele, bibliotekarze zwrócili na to uwagę, że taka ilustracja ma duży potencjał edukacyjny – powiedziała Magdalena Kłos – Podsiadło z Wydawnictwa Wytwórni.
Konferencja była skierowana przede wszystkim do pedagogów oraz bibliotekarzy. Zdaniem Anny Równy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli, spotkanie może mieć pozytywny wpływ na współpracę nauczycieli z dziećmi.
– Przede wszystkim naszym celem było zainspirowanie do działań lekcyjnych i poza lekcyjnych. Te przykłady mogą stać się inspiracja dla nauczycieli, nie tylko na lekcjach, ale także w działań dodatkowych. Wśród uczestników konferencji jet mnóstwo nauczycieli, bibliotekarzy więc może być to jakiś inicjatyw, które mogą się odbywać w przestrzeniach edukacyjnych – podkreśliła Anna Równy z Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.
Jak przekonuje Magdalena Kłos z Wydawnictwa Wytwórnia, ekspozycja wyróżnia się interaktywnym charakterem.
– Tutaj jest czternastka wybrana, nam zależało nam tym, aby młody czytelnik był bardzo zaangażowany, bo można powiesić ilustracje na ścianach i to oglądać, natomiast tutaj wystawa jest bardzo interaktywna i angażująca. Myślę, że jest nietypowa i bardzo pięknie przygotowana z wielkim rozmachem, bardzo mnie to cieszy – dodała Magdalena Kłos – Podsiadło.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaplanowało również warsztaty oraz lekcje muzealne związane z wystawą „Tu czy tam”.