Długi weekend majowy stał się drugim, obok wakacyjnych urlopów, okresem masowych wyjazdów Polaków. Kilka wolnych dni przeznacza się najczęściej na objazdową wycieczkę zagraniczną, podczas której jeździ się od miasta do miasta, żeby w tłumie turystów zrobić selfie na tle znanej atrakcji turystycznej i pochwalić się nim na facebooku. Gdzie wybrać się na majówkę w tym roku? A może nad polskie morze? Oto kilka niestandardowych propozycji. Dla każdego coś miłego.
W 2023 r. Święto Pracy jest w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 Maja w środę. Wystarczy wziąć urlop 2 maja, żeby długi weekend trwał 5 dni. To wystarczająco długo, żeby zorganizować sobie ciekawy wyjazd nad morze. O tej porze roku temperatura wody w Bałtyku nie pozwala na morskie kąpiele (chyba że ktoś lubi morsowanie), ale zamiast tego można robić długie spacery wzdłuż wybrzeża lub w inny sposób aktywnie zadbać o swoje zdrowie i kondycję.
Pomoc przy artykule: Portal noclegowy e-wczasy.pl oferujący m.in. sprawdzone noclegi nad morzem (link poniżej)
Spróbuj być na fali
Windsurfing, czyli ślizganie się na desce z żaglem kojarzy się raczej z cieplejszym klimatem. Okazuje się, że nie trzeba opuszczać Polski, żeby spróbować się nauczyć tego ekscytującego sportu. Wystarczy wybrać się na Półwysep Helski. Hel, Kuźnica, Chałupy, a przede wszystkim Jastarnia to główne ośrodki windsurfingu i kitesurfingu w Polsce. Kitesurfing różni się od windsurfingu tym, że siłą napędową deski jest wiatr chwytany latawcem, a nie żaglem. Długa na 34 km Mierzeja Helska obfituje w szkółki windsurfingu i kitesurfingu z instruktorami i wypożyczalniami sprzętu. Z jednej strony mierzei spokojna i bardzo płytka Zatoka Pucka stwarza znakomite warunki dla początkujących, z drugiej strony otwarte morze daje zaawansowanym możliwość pokazania, co potrafią. Jeśli ktoś lubi wysiłek fizyczny, powiew wiatru na twarzy i porcje adrenaliny, zakocha się w którymś z tych sportów już po pierwszej lekcji. Nie wiadomo, czy tak się stanie, ale na pewno warto spróbować. A jak się spodoba, można wrócić jeszcze raz w tym roku, żeby doskonalić swoje umiejętności.
Do Trójmiasta po naukę
Trójmiasto to jeden z najczęstszych kierunków wycieczek. Odrestaurowane po zniszczeniach wojennych zabytki starego Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, organy w oliwskiej katedrze, sopockie molo i Monciak oraz Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni to obowiązkowe punkty większości wycieczek do Trójmiasta. A przecież Trójmiasto oferuje też inne atrakcje, zwłaszcza dla przebywających tam rodzin. Warto odwiedzić główny hol Wydziału z wiszącymi na ścianach wielkimi modelami drapieżnych stawonogów, wystawą pokazującą ślady dawnego życia zastygłe w bursztynie, szkieletami największych współczesnych ssaków i wielkim akwarium z rybami z afrykańskiego jeziora Niasa (Malawi). Jeśli ktoś woli oglądać żywe żyrafy, orangutany, gepardy, surykatki, kondory i inne gatunki zwierząt z różnych stron świata, musi się koniecznie wybrać do gdańskiej Oliwy, do największego pod względem powierzchni ogrodu zoologicznego w Polsce. Góra Gradowa w Gdańsku daje możliwość spojrzenia na panoramę Gdańska oraz zwiedzenia Centrum Nauki Hevelianum i osobiste zaangażowanie się w doświadczenia z różnych dziedzin nauki. Podobne doświadczenia i połączenie nauki z zabawą daje wizyta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Uzupełnieniem pełnego poznawczych wrażeń zwiedzania Trójmiasta będzie zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego przy Molo Południowym.
Koło… Kołobrzegu
Kołobrzeg i okolice słyną z najzimniejszej wody na polskim wybrzeżu Bałtyku, ale podczas weekendu majowego to nie przeszkadza, bo raczej i tak nikt się kąpać nie będzie. Krzywe filary kołobrzeskiej katedry, Muzeum Oręża Polskiego ze skansenem morskim, Miasto Myszy i mewy „Mariany” są ciekawe o każdej porze roku. Podczas ładnej pogody warto się wybrać na spacer wzdłuż plaży zachodniej lub ścieżką rowerową „Ku Słońcu” do Grzybowa, aby z tarasu widokowego podziwiać piękny zachód słońca. Ścieżka biegnie wśród zachwycającej nadmorskiej przyrody do Dźwirzyna, znacznie mniejszego od Kołobrzegu i oddalonego od niego o kilkanaście kilometrów. Położenie na mierzei pomiędzy Bałtykiem i Jeziorem Resko Przymorskie oraz otoczenie sosnowych lasów tworzy w Dźwirzynie specyficzny mikroklimat. To znakomite miejsce do wypoczynku, nadmorskich spacerów, przejażdżek rowerowych i ćwiczeń na miejscowej ścieżce zdrowia.
(zobacz też noclegi w Kołobrzegu na e-wczasy.pl)
Weekend na wyspie
Na Pomorzu Zachodnim najbardziej obleganymi miejscowościami są Świnoujście i Międzyzdroje. Położone częściowo na wyspie Uznam a częściowo na wyspie Wolin Świnoujście, którego symbolem jest Stawa Młyny (stawa to znak wodny u wejścia do portu) oraz najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem zapewnia turystom rejsy spacerowe po Zatoce Pomorskiej, promowe wycieczki do Skandynawii oraz kolejowe przejażdżki do niemieckich kąpielisk nad Bałtykiem. Międzyzdroje z kolei słyną z pięknego molo i promenady zwanej Aleją Gwiazd, gdzie swoje dłonie odcisnęły wybitne osobistości polskiego filmu i teatru. Zamiast tych znanych kurortów można wybrać coś mniejszego, na przykład położone na wschodnim krańcu wyspy Wolin Międzywodzie, spokojną miejscowość bez tłumu wczasowiczów. Dobre połączenia ze Świnoujściem i Międzyzdrojami oraz szlaki turystyczne prowadzące do Wolińskiego Parku Narodowego czynią z Międzywodzia znakomitą bazę wypadową, gwarantującą ciszę i świeże powietrze. Dziwna (wschodnie ramię Odry, które swoją nazwę zawdzięcza temu, że pod wpływem naporu wiatrów i Bałtyku woda w rzece się cofa i płynie od morza) oddziela Międzywodzie od Dziwnowa, w którym Nadmorski Park Miniatur i Kolejek, Morskie Centrum Nauki lub most zwodzony nad Dziwną zainteresują każdego. Świetnym miejscem rodzinnej rozrywki jest też położony pomiędzy Dziwnowem i Kamieniem Pomorskim Bałtycki Park Dinozaurów & Safari we Wrzosowie.
– Artykuł sponsorowany