Szukasz produktów wegańskich? Sprawdź jakie warto kupować
Przejście na dietę wegańską to spore wyzwanie. Rezygnacja z mięsa, a w przypadku weganizmu, właściwie ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, nie jest łatwa. Z pewnością przez jakiś czas może brakować nam smaku mięsa i tradycyjnych potraw. Ponadto musimy tak skomponować jadłospis, by w naszym organizmie nie zabrakło żadnych substancji odżywczych. Sprawdź co warto jeść na diecie wegańskiej.
Bigos wegański
Zbliżają się święta i cały dom wypełniony jest zapachem bigosu? Tak, to jeden ze smaków dzieciństwa, za którym mogą tęsknić wszyscy weganie. Na szczęście i na to znaleziono sposób. W sprzedaży dostępny jest bigos wegański, który przyrządzany jest m.in. z: kapusty, marchwi, cebuli, śliwek suszonych i grzybów. Taki produkt znajdziesz w sklepie: aleeko.pl. Od teraz nawet produkty wegańskie mogą smakować świątecznie!
Pasztet
Chyba nic nie kojarzy się z mięsem bardziej niż pasztet. Sporządzany z kilku rodzajów mięsa gości na polskich stołach od stuleci. Czy i ta potrawa może mieć swój bezmięsny odpowiednik? Zdecydowanie tak! Wystarczy cieciorka lub gotowana kasza, cebula, marchew, pietruszka i przyprawy. Pasztet przyrządzony z tych składników zasmakuje nawet wielbicielom mięsa.
Płatki owsiane
W dzieciństwie większość z nas nie przepadała za owsianką, ale warto jak najszybciej to zmienić. Owies to źródło białka i błonnika, który tworzy powłokę ochronną przewodu pokarmowego, a ponadto na długo zapewnia uczucie sytości. Jedząc owsiankę dostarczymy naszemu organizmowi także: magnez, cynk, wapń, selen czy potas. Korzyści dla zdrowia jest zatem dużo, ale wielu osobom wydaje się, że przygotowanie owsianki o poranku jest zbyt czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Wystarczy wieczorem zalać porcję płatków wodą, by o poranku mieć już gotowy posiłek. Potem trzeba już tylko dodać mleko sojowe lub inny napój roślinny i wrzucić garść orzechów lub suszonych owoców. Przepisów na wegańską wersję owsianki jest wiele, więc ten posiłek z pewnością nam się nie znudzi.
Kasze
Kasza to produkt, który powinien znaleźć się na talerzu każdego weganina i to w wielu różnych odmianach. Bulgur dostarczy nam najwięcej błonnika, a także sporo potasu i fosforu. Jaglana ma dużo białka i witamin z grupy B. Kuskus to źródło węglowodanów i białka, a gryczana zawiera sporo kwasu foliowego, magnezu, cynku i potasu. Jęczmienna dostarcza substancje obniżające poziom cholesterolu i poprawiające wygląd cery, a manna ma sporo jodu i jest lekkostrawna. Kasze można spożywać w różnej postaci np. z warzywami lub formie bezmięsnych pulpecików, a nawet bezmięsnych burgerów.
Orzechy
Pistacje, fistaszki, orzechy włoskie, brazylijskie, nerkowce czy migdały… Warto sięgać po wszystkie z nich. Nerkowce uważane są za najsmaczniejsze orzechy, ale oprócz walorów smakowych docenia się także ich właściwości zdrowotne. Zawierają bowiem dużo żelaza, białka, cynku i magnezu. Migdały mają najwięcej witaminy B2 i E, więc bardzo dobrze wpływają na skórę. W orzechach włoskich znajduje się kwas foliowy i duża ilość kwasów omega-3, z kolei kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach laskowych obniżają poziom cholesterolu. Pistacje warto jeść ze względu na zawarty w nich beta-karoten, a makadamia zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Orzechy brazylijskie dostarczają dużą porcję selenu, a orzeszki piniowe zawierają sporo magnezu i cynku. Nawet popularne fistaszki przyniosą naszemu zdrowiu wiele korzyści. Mają bowiem dużo witaminy B3 i białka. I to właśnie głównie ze względu na białko po wszystkie rodzaje orzechów powinni sięgać weganie.
Rośliny strączkowe
Kolejnym ważnym źródłem białka w diecie wegetariańskiej powinny być warzywa strączkowe. Znajdziemy w nich aż 20-30 procent białka, a więc prawie tyle co w mięsie. Groch, fasola, soczewica i inne warzywa strączkowe zawierają również sporo witamin, przeciwutleniaczy, a także: żelaza, wapnia, magnezu, jodu i fosforu.
Wielu osobom weganizm może kojarzyć się z samymi wyrzeczeniami, ale wcale nie musi tak być. Wegańskie posiłki także mogą bardzo dobrze smakować! Wystarczą tylko odpowiednie składniki, pomysłowy przepis i odrobina dobrych chęci.