Zawartość wody w organizmie człowieka gdy przychodzi na świat, dochodzi do niemal 80%. Wraz z wiekiem skład ciała się zmienia, jednak zawartość wody wciąż jest przeważająca i oscyluje w granicach 60-75%. Bez wody nie ma życia. Jest ona środowiskiem wszelkich procesów biologicznych. To bardzo ważny punkt wyjścia do głębszego zastanowienia się nad rolą nawodnienia organizmu.
Obecność wody w ciele człowieka
Trudno wyobrazić sobie ludzki organizm bez zawartości wody w nim. Występuje ona w komórkach, jako woda wewnątrzkomórkowa. Na zewnątrz komórek obecna jest jako płyny je otaczające. Płyny umożliwiają składnikom odżywczym dotarcie do komórek, a także usprawniają oczyszczanie ciała z toksyn. W naczyniach komórkowych krąży woda wewnątrznaczyniowa. Z wody składają się płyny przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy też ciecz wodnista oka. Serce i mózg składa się z wody w ponad 70%. A co ze skórą? Jej dobre nawodnienie, a więc i sprężystość, osiąga się przy zawartości wody w skórze w około 64%. Liczby te doskonale pokazują, jak bardzo woda ważna jest w naszym ciele. Już sam jej udział procentowy wskazuje na to, że gdyby jej zabrakło, organizm przestałby funkcjonować.
Utrata wody z organizmu
Każdego dnia, w wyniku naturalnych procesów biologicznych, organizm wydala pewną ilość wody. Latem, kiedy intensywnie się pocimy, uchodzi z nas nic innego jak woda z zawartością soli, mocznika, związków mineralnych. Podobnie, kiedy płaczemy — łzy, oprócz chlorku sodu czy substancji bakteriobójczych, składają się w większości z wody. Podobne straty przynosi oddawanie moczu, oddychanie (wydalamy wraz z dwutlenkiem węgla skroploną parę wodną) i wiele innych procesów fizjologicznych.
Jaka jest rola nawodnienia?
Nawodnienie organizmu wspiera procesy metaboliczne w komórkach, utrzymuje w równowadze gospodarkę wodno-elektrolitową. Woda umożliwia nerkom prawidłową filtrację i wydalanie z organizmu toksyn. Dostateczna ilość wody ważna jest dla prawidłowego ciśnienia krwi — im bardziej krew jest zagęszczona, tym bardziej spada jej ciśnienie. Nawilżona skóra jest jędrniejsza, a nieprzesuszone włosy, mniej się łamią, puszą, są też bardziej lśniące.
Ile powinno się pić?
Z uwagi na to, że woda jest tak niezbędna w naszym ciele, ale też na to, że codzienne jakąś część jej tracimy, niezwykle ważne jest dobre nawodnienie organizmu. Większość z nas pije zbyt mało. Średnie zapotrzebowanie na dostawę wody do organizmu to od półtora do dwóch litrów dziennie w przypadku kobiet oraz nawet 3 litrów w przypadku mężczyzn. Kiedy panuje bardzo wysoka temperatura powietrza, a więc kiedy intensywnie wydalamy ciecz wraz z potem, zapotrzebowanie może być jeszcze większe.
Dostarczanie wody organizmowi
Najlepszym sposobem na dobre nawodnienie to oczywiście picie czystej wody. Z punktu widzenia przydatności dla organizmu, nie ma znaczenia, czy będzie to woda gazowana czy niegazowana, jednak specjaliści zwracają uwagę, że woda gazowana bywa powodem wzdęć. Intensywny wysiłek fizyczny wynagrodzić można sobie specjalnymi izotonikami, czyli napojami na bazie wody, które w składzie mają dodatkowo sporą dawkę minerałów. Pamiętać też trzeba, że wodę mają w sobie też pokarmy stałe. Arbuzy, pomidory czy ogórki to najbardziej znane produkty, w których ilość wody jest przeważająca. To jednocześnie jeden z powodów niskiej kaloryczności tych owoców i warzyw. Właściwość ta często wykorzystywana jest przez niejeden odchudzający catering dietetyczny.
Zachowanie w pełni zdrowego i prawidłowo funkcjonującego organizmu nie jest możliwe bez odpowiedniego nawodnienia. Oprócz zbilansowanych posiłków jest to jeden z kluczowych aspektów zdrowego stylu życia. O ile o wysoką jakość jedzenia zadbać może np. dieta pudełkowa WygodnaDieta.pl, o tyle o tym, by pić wodę, pamiętać musimy sami.