Usuwanie znamion to zabieg zalecany pacjentom nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również kosmetycznych. Niektóre zmiany powstałe na powierzchni ludzkiej skóry nie są groźne dla zdrowia i życia, ale są nieestetyczne i stają się źródłem dyskomfortu, a nawet wstydu. Po chirurgicznym wycięciu zmiany skórnej na ciele pacjenta może zostać niewielka blizna. Zwykle jest ona jednak wręcz niewidoczna, a z pewnością jej wygląd uważa się za bardziej estetyczny niż wygląd pieprzyków i brodawek.
O tym, kiedy usunąć znamię, zdecydować może jedynie lekarz. Usuwanie znamion nie jest zabiegiem, który wykonuje się ze względów profilaktycznych. Istnienie wskazań zdrowotnych lub kosmetycznych do wykonania procedury chirurgicznej weryfikuje specjalista. Eliminuje również ewentualne przeciwwskazania, dbając głównie o bezpieczeństwo i komfort każdego pacjenta. Zabieg wymaga zatem wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Diagnostyka a usuwanie znamion skórnych
Na ciele każdego człowieka istnieje nawet kilkadziesiąt znamion skórnych o różnorodnym charakterze. Samodzielna ocena tego, kiedy należy wykonać usuwanie znamion, najczęściej nie jest zatem możliwa. Diagnostyką stanu powierzchni skóry pacjenta zawsze powinien zająć się specjalista. Samodzielnie każdy pacjent może (a nawet powinien) dokonywać systematycznych oględzin i samobadania stanu znamion. Obserwacji tej należy dokonać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej przy okazji codziennej kąpieli lub pielęgnacji skóry. Wówczas najłatwiej samodzielnie zauważyć pierwsze nieprawidłowości w rozwoju znamion, skłaniające pacjenta do odbycia wizyty lekarskiej.
Które zmiany skórne należy usunąć? Samobadanie oraz badanie dermatoskopowe pieprzyków i brodawek
Usuwanie znamion skórnych zawsze zleca specjalista. Gdy zgłosi się do niego pacjent z podejrzeniem atypowej zmiany skórnej lub wątpliwościami diagnostycznymi, konieczne staje się wykonanie podstawowego badania z użyciem dermatoskopu. W Centrum Medycznym Galmedic diagnostyką zajmuje się doświadczony i wykwalifikowany chirurg. Badanie dermatologiczne zmian skórnych w wielokrotnym powiększeniu mikroskopowym pozwala wstępnie stwierdzić ich rodzaj oraz charakter chorobowy.
Do lekarza zgłaszają się przede wszystkim ci pacjenci, którzy znają kryteria ABCDE rozwoju czerniaka i zauważają u siebie pierwsze niepokojące objawy zmiany wyglądu znamion skórnych. Alarmujące powinny być takie cechy zmian skórnych jak ich asymetria, nieregularność brzegów, niejednolity kolor, duży rozmiar i nagła ewolucja. Wykonania badania wymagają wszystkie te znamiona, które nagle pojawiają się na skórze pacjenta, szybko wzrastają, a nawet krwawią, swędzą lub bolą. Wszystkie z tych dolegliwości mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Mogą bowiem prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń skóry, łącznie z czerniakiem, czyli nowotworem złośliwym.
Gdzie bezpiecznie wykonać usuwanie znamion? Radom to miejscowość, w której funkcjonuje Centrum Medycznego Galmedic. Ze szczegółami oferty placówki można zapoznać się tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.
Usuwanie znamion – czy po zabiegu zostaje blizna? Proces gojenia rany u pacjenta
Niezależnie od metody, którą lekarz wykonuje usuwanie znamion, zabieg wiąże się z ryzykiem powstania blizny na ciele pacjenta. Skutecznie można jednak zminimalizować jej widoczność i zwiększyć estetykę ogólnego wyglądu skóry, podejmując odpowiednie działania pielęgnacyjne i kosmetyczne oraz stosując się do zaleceń lekarza. Odpowiednia dbałość o stan rany nie polega bowiem jedynie na systematycznej zmianie opatrunku na jałowy. Konieczne jest codzienne przemywanie miejsca powstałej rany delikatnym środkiem dezynfekującym. Co więcej, już po ściągnięciu opatrunku w okolicy rany należy stosować krem z odpowiednim filtrem UV. Specjaliści zalecają również korzystanie z kremów i maści zawierających w swoim składzie heparynę lub alantoinę. Ich właściwości przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne tkanek, wspierając proces gojenia się rany i zapobiegając występowaniu ewentualnych komplikacji.
Rekonwalescencja pacjenta oraz jego stan po zabiegu nie wymagają jego hospitalizacji. Rana po usuwaniu znamion goi się stosunkowo szybko. Najszybciej regeneruje się naskórek. Już po upływie 2 tygodni pacjent zauważa widoczne odbudowanie naskórka i zewnętrznej części rany. Regeneracja głębszych warstw skóry trwa nieco dłużej – nawet do kilku miesięcy. Skrupulatna pielęgnacja blizny konieczna jest zatem przez dłuższy czas. Dzięki temu pacjent może zapobiec powstawaniu bliznowców i nieestetycznych zrostów. Co prawda początkowo blizna może wydawać się mocno zaczerwieniona i widoczna. Z upływem czasu blednie jednak i staje się coraz bardziej wklęsła. Dzięki temu jest niemal niewidoczna dla osób trzecich, zwłaszcza tych, które nie wiedziały o wcześniejszym istnieniu pieprzyka.
Chirurgiczne usuwanie znamion – przebieg zabiegu
Chirurgiczne usuwanie znamion lekarz wykonuje głównie ze względów zdrowotnych i medycznych. To zabieg zalecany pacjentom, u których podejrzewa się chorobowy charakter istniejącej zmiany skórnej. Najczęściej usuwa się zatem atypowe znamiona barwnikowe, które należy następnie poddać badaniom histopatologicznym. Wczesne odmiany czerniaka mogą swoim wyglądem przypominać nawet popularne pieprzyki. Biopsję wykonuje się natomiast jedynie z wykorzystaniem metody chirurgicznego wycięcia znamion. Usuwa się je w całości, wycinając z podłoża skóry wraz z marginesem zdrowej tkanki. Pobrany wycinek umieszcza się następnie w specjalistycznym roztworze formaliny i przekazuje do badania pod mikroskopem w laboratorium. Analitycy określają cechy znamienia i jego rodzaj oraz ewentualny stopień zezłośliwienia nowotworu. Ranę powstałą na ciele pacjenta chirurg zszywa, a na szwy zakłada jałowy opatrunek.
Chirurgiczne usuwanie znamion zapobiega odrastaniu zmian skórnych, ogranicza więc ryzyko nawrotu wybranych schorzeń. Procedura medyczna poprzedzona jest podaniem pacjentowi znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesna i komfortowa. To najskuteczniejsza metoda usuwania zmian skórnych o podejrzanym charakterze czy też brodawek wirusowych oraz jedyna metoda leczenia czerniaka.
Laserowe usuwanie pieprzyków i elektrokoagulacja – dla kogo?
W niektórych przypadkach wykonuje się również laserowe usuwanie znamion. Zarówno laser, jak i elektrokoagulacja to mało inwazyjne zabiegi, podczas których specjalista nie posługuje się skalpelem. Usuwa głównie zmiany barwnikowe oraz nieestetyczne brodawki. Elektrokoagulacja, podobnie jak wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2, nie wymaga zastosowania szwów na ranę powstałą u pacjenta. W związku z tym uważa się, że wykorzystanie tych metod może minimalizować ryzyko powstania blizny po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów możliwe będzie usuwanie znamion bez użycia skalpela.
Za pomocą elektrokoagulacji możliwe staje się usuwanie znamion ze wskazań kosmetycznych i estetycznych. Najczęściej metodę tę wybiera się do usuwania kurzajek, łagodnych pieprzyków i przebarwień. Elektrokoagulator wykorzystuje prąd elektryczny o niskiej częstotliwości, by podgrzać i odparować tkankę (za pomocą zjawiska termolizy).
Artykuł sponsorowany