Złożenie kwiatów w miejscu urodzenia Leszka Kołakowskiego, uroczyste odsłonięcie rzeźby-stolika przedstawiającego postać profesora oraz wypuszczenie symbolicznych balonów. Tak radomianie świętowali 89. rocznicę urodzin wybitnego filozofa z Radomia. Była to również okazja do przypomnienia innego ważnego wydarzenia. 40 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników, z którym profesor był silnie związany.
Od złożenia kwiatów w miejscu urodzenia profesora Leszka Kołakowskiego rozpoczęły się niedzielne uroczystości. 23 października przypada bowiem 89. rocznica urodzin wybitnego filozofa z Radomia, który – według słów córki profesora – zawsze z dumą mówił o swoim rodzinnym mieście.
– Bardzo miło wspominał Radom, bardzo się cieszył z każdej wizyty w Radomiu. Bardzo lubił tutaj ludzi i przyjaźnił się z nimi. Bardzo się cieszył również ze swojego Honorowego Obywatelstwa Radomia, jakie mu zostało przyznane – podkreśla Agnieszka Kołakowska, córka prof. Leszka Kołakowskiego.
Po uroczystym przemarszu w stronę placu Konstytucji 3 Maja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiego, którego absolwentem jest Leszek Kołakowski, oraz zaproszonych gości została oficjalnie odsłonięta rzeźba przedstawiająca postać profesora.
– Stolik, który jest bardzo charakterystyczny, bo to nie jest taka zwykła rzeźba pana profesora, a którą możemy spotykać w innych miastach upamiętniających inne wybitne postacie, ale my zdecydowaliśmy się wspólnie na taką formę, że przy stoliku pana profesora Leszka Kołakowskiego jest wolne krzesełko i można sobie przy panu profesorze przysiąść i porozmawiać o rzeczach wielkich – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W uroczystości odsłonięcia rzeźby wziął udział zarówno jej twórca, jak i córka Leszka Kołakowskiego, która była zachwycona takim sposobem upamiętnienia jej ojca.
– To jest świetna rzeźba. Troszeczkę inny jest pomysł z tym stolikiem. Uważam, że to jest świetny pomysł, że ludzie mogą się dosiąść tu przy stoliku. Jest też bardzo charakterystyczna poza. Więc bardzo się z tego cieszymy – dodaje Agnieszka Kołakowska, córka prof. Leszka Kołakowskiego.
89. rocznica urodzin filozofa z Radomia zbiegła się również z 40. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników.
– Po wydarzeniach czerwcowych to właśnie tu ukonstytuowała się opozycja. Ta zinstytucjonalizowana w postaci KOR-u. I profesor Leszek Kołakowski był częścią KOR-u. Chociaż nie było go z nami w Polsce, mieszkał wtedy w Londynie, ale był członkiem KOR-u, był polskim ambasadorem Komitetu Obrony Robotników w Wielkiej Brytanii – podkreśla Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Leszek Kołakowski Honorowe Obywatelstwo Radomia otrzymał w 1994 roku. Profesor zmarł w 2010 roku w Wielkiej Brytanii.