Starostwo Powiatowe w Radomiu rozstrzygnęło konkurs plastyczny przedstawiający problem cyberprzemocy. W konkursie wzięło udział 31 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak można się było przekonać uczniowie mieli wyjątkowo oryginalne pomysły na swoje prace.
To jedna z dwóch zwycięskich prac konkursowych przedstawiających problem cyberprzemocy.
– Jest to historia dziewczyny, która chciała się bardzo odnaleźć w społeczeństwie, w gronie swoich rówieśników. Jednak niestety nie udało jej się. Dużo osób ją obrażało, dużo osób próbowało ją ośmieszyć i przez to właśnie targnęła się na własne życie – opisuje Blanka Kuchta, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. M. Dąbrowskiej w Pionkach.
To niejedyna praca, która opisuje tragiczne losy głównego bohatera komiksu.
– Moja praca przedstawia historię dziewczyny, która jest ofiarą cyberprzemocy w swojej szkole. To jest z powodu wyglądu, ale to nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Moja bohaterka jest prześladowana w internecie. Spotyka się z falą negatywnych komentarzy, a na końcu podejmuje decyzję o tym, żeby popełnić samobójstwo – opowiada Natalia Strus, uczennica Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Goździe.
Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Radomiu w ramach programu „Bezpieczny Powiat”. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli za zadanie stworzyć komiks profilaktyczno-edukacyjny dotyczący zagrożeń związanych z cyberprzemocą.
– To zagadnienie coraz bardziej niebezpieczne, coraz bardziej nagminne. I myślę, że to jest główne przesłanie tego konkursu, aby młodzi ludzie mówili o tym, jak oni widzą to niebezpieczeństwo, w jaki sposób można byłoby jemu przeciwdziałać i stąd myślę jest ten pomysł, aby używać młodzieży do propagowania bezpiecznego poruszania się po tych mediach elektronicznych – twierdzi Mirosław Ślifirczyk, Starosta Radomski.
Konkurs był realizowany przy współpracy z radomską policją. Jak zaznaczają funkcjonariusze cyberprzemoc to coraz większy społeczny problem, szczególnie wśród młodzieży.
– Przestępczość internetowa zakreśla coraz większe kręgi. Odpowiednikiem do walki z tego typu przestępcami jest nowo utworzone biuro w komendzie głównej, ale również w komendzie wojewódzkiej. My się również tym problemem pałamy na co dzień. Tego typu zagrożenia, jakim jest powszechność dostępu do telefonu, do smartfonu, do tabletu, do internetu powoduje, że coraz bardziej przestępcy stają się bezkarni, korzystają z ludzkiej bezbronności i naiwności – mówi podinsp. Piotr Kostkiewicz, Komendant Miejski Policji w Radomiu.
Na konkurs zorganizowany przez Starostwo Powiatowe wpłynęło w sumie 31 prac.