Studenci kierunku „Samochody i bezpieczeństwo w transporcie drogowym” mogą już odbywać praktyki w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Dzięki porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno – Humanistycznym a mazowiecką policją studenci będą zebrać bezcenne doświadczenie, a także przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach Radomia i powiatu.
Choć porozumienie pomiędzy uczelnią a komendą zostało podpisane w środę, to część studentów już od kilku dni odbywa praktyki w wydziale ruchu drogowego.
– Mamy w tej chwili kilku studentów, którzy pracują już w komendzie wojewódzkiej policji, w ośrodku radomskim. Oni są wprzęgnięci w typowo prace związane z zapoznaniem się z bezpieczeństwem, z identyfikacją miejsc trudnych w Radomiu, tych trudnych skrzyżowań. Mają konkretną pracę do wykonania. Będziemy to wspólnie analizować z przedstawicielami policji – powiedział prof. Sławomir Luft, dyrektor Instytutu Eksploatacji Pojazdów i Maszyn UT-H w Radomiu.
A ze wspólnej pracy studentów i policjantów najbardziej mają skorzystać uczestnicy ruchu drogowego.
– Obliczamy ten projekt nie na korzyści obopólne, tylko na korzyści społeczne dlatego, że mam takie przekonanie, że z tego projektu powstaną prace, które poprawią stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Eksperymentalnie odnosimy te działania do miasta i powiatu radomskiego, ale nie wykluczamy, że po dobrych, pierwszych efektach tej pracy, że ten projekt rozszerzymy na całe województwo – dodał insp. Marek Świszcz, zastępca komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu.
Studenci, którzy biorą udział w praktykach przekonują, że na brak zajęć nie narzekają.
– Na tę chwilę, przez ten tydzień dopiero rozpoczęliśmy swoją praktykę. Analizowaliśmy dotychczasowy stan BRD w latach 2013 – 2015 odnoście wypadków na przejściach dla pieszych – wyjaśnił Jakub Augustyniak, student UT-H w Radomiu.
– Będziemy się zajmować monitorowaniem przejść w Radomiu i okolicach, najbardziej konfliktowych, gdzie było najwięcej poszkodowanych, rannych. Będziemy instalować fotoradar na ulicy Chrobrego, koło wydziału ekonomicznego – uzupełnił Mateusz Bzdzikot, student UT-H w Radomiu.
Po odbyciu praktyk, w oparciu o przeprowadzone analizy, studenci będą zobowiązani do napisania prac dyplomowych.