Piątkowy wieczór w Galerii Łaźni był doskonałą okazją do zagłębienia się w historyczne czasy, a to za sprawą wystawy „Uratować od zapomnienia – zabytki techniki z kolekcji Emila Trybuła”. To pierwsza tego typu ekspozycja.
– Wystawa nietypowa, jak na nasza galerię, do tej pory pokazywaliśmy sztukę współczesną, bardziej komercyjną, zamykającą się w sztukach plastycznych – powiedziała Agnieszka Sierocka – Miernik, kurator wystawy.
Oryginalna ekspozycja jest jedna z największą kolekcją unikatowych przedmiotów w Radomiu, które m.in, były używane były na przełomie XIX i XX wieku. Ze względu na m.in. bogactwo obiektów, wystawa została podzielona na 2 części.
– Jedna jest to część przedstawiająca przedmioty militarne, druga pokazująca przedmioty codziennego użytku, aczkolwiek tych działów można było zrobić dużo więcej, ponieważ mamy dużo tych przedmiotów, począwszy od żelazek, samowarów, maszyny do szycia i do pisania, lamp naftowych – uzupełniła Agnieszka Sierocka – Miernik, kurator wystawy.
Emil Trybuł, autor wystawy, podkreślił, iż kolekcjonowanie tych niezwykłych przedmiotów, towarzyszyło mu od dziecka. To życiowa pasja, która sprawia mu prawdziwą przyjemność.
– Już od lat szkoły podstawowej pasjonuję się tymi okazami. Mieszkałem w drewnianym domku, a u mojej prababci było bardzo dużo eksponatów, dzięki temu zafascynowałem się tym później – wyjaśnił Emil Trybuł, autor wystawy.
Poza wyszukiwaniem, gromadzeniem oryginalnych przedmiotów, Emil Trybuł zajmuje się odnawianiem ich według oryginału, opierając się na swojej wiedzy.
– Staram wyszukiwać się takie rzeczy, odnawiać, tak żeby przypominały pierwotny stan – dodał Emil Trybuł, autor wystawy.
Większość przedmiotów jest sygnowana. Ponadto wszystkie okazy mają dla Emila Trybuła ogromną wartość i to nie tylko historyczną.
– Tu wkłada się serce do odnowienia tego, dlatego człowiek związuje się z tymi przedmiotami tak na stałe. Najstarszy pochodzi z 1864 roku i jest to samowar.
Kolekcja została przyjęta z dużym entuzjazmem i zdumieniem
– Jestem mile zaskoczona, tak duża kolekcją. Spodziewałam się dużo mniejszej kolekcji. Podziwiam, młody człowiek i taka pasja. Zaintrygowała mnie ta wystawa, a o kilka przedmiotów chciałam właściciela zapytać- powiedziała uczestniczka.
– Myślę, że przedmioty przedstawiają bardzo dużą część historii Polski i świata – dodała uczestniczka.
– Szczególnie przedmioty z okresu wojny, których ja jako osoba dojrzała nigdy nie widziałam np. Buty zimowe – uzupełniła uczestniczka.
Wystawę będzie można oglądać do 5 kwietnia br. w Galerii Łaźnia w Radomiu.