Raport Eurostatu „Key figures on European living conditions – 2023 edition” rzuca nowe światło na warunki życia w Europie, w tym także w Polsce. Mimo że nasz kraj wypada lepiej niż średnia unijna, sytuacja w wielu aspektach pogorszyła się w porównaniu z rokiem 2021.
Wśród najistotniejszych problemów, które dotykają Polaków, wyróżnia się niedogrzane mieszkania, brak dostępu do pełnowartościowych posiłków, a także trudności finansowe związane z wakacjami i aktywnościami rekreacyjnymi.
Nie każdy ma ciepło w domu
W Polsce około 4,9 proc. osób nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury w swoim domu, to o 1,7 punktu procentowego w porównaniu z 2021 rokiem. W kontekście unijnym Polska wypada stosunkowo dobrze, jednak nadal oznacza to, że prawie 2 miliony osób nie mogą zapewnić sobie przyjemnego ciepła w mieszkaniu.
Najgorzej sytuacja wygląda w Bułgarii; tam problem dotyczy aż 22,5 proc. mieszkańców, podczas gdy najlepiej radzą sobie Finowie, gdzie tylko 1,4 proc. osób zmaga się z tym wyzwaniem.
Brakuje pełnowartościowych posiłków
Kolejnym istotnym problemem jest dostępność pełnowartościowych posiłków. W Polsce 4,1 proc. osób nie może sobie pozwolić na posiłek z mięsem lub rybą co drugi dzień. W skali całej Unii Europejskiej ten odsetek wynosi 8,3 proc. Sytuacja w naszym kraju jest więc lepsza niż średnia unijna.
Jednakże nie ma się z czego cieszyć, ponieważ to oznacza, że aż 1,5 miliona Polaków nie spożywa pełnowartościowego posiłku na co dzień. W krajach takich jak Irlandia problem ten dotyczy tylko 1,4 proc. mieszkańców, podczas gdy w Rumunii aż 22,1 proc. osób nie może pozwolić sobie na regularne spożywanie mięsa lub ryb.
Sytuacja finansowa wielu Polaków wciąż nie pozwala na coroczny wyjazd na wakacje
W 2022 roku aż 28,6 proc. Polaków nie mogło pozwolić sobie na tydzień wakacji poza domem, 27,7 proc. w 2021 roku. Problemy finansowe nie dotyczą tylko wakacji.
Ponad 3,3 miliona Polaków nie może regularnie uczestniczyć w aktywnościach rekreacyjnych. W skali całej UE ten odsetek wynosi 12,4 proc. Najlepszą sytuację pod względem aktywności rekreacyjnych mają mieszkańcy Chorwacji, gdzie problem dotyczy tylko 2,6 proc. osób.