W Polsce wciąż istnieją obszary nazywane białymi plamami internetowymi. To miejsca, w których dostęp do stabilnego łącza internetowego jest utrudniony lub niemożliwy. Problem dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale również firm oraz instytucji publicznych. Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar z tym skończyć.
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło ocenę naboru do konkursu pn. „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”. W jego ramach planuje się dostarczenie internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dla ponad 1,6 mln obszarów. Realizacja tego celu ma być finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Skorzysta 14 województw
Budowa infrastruktury światłowodowej obejmie 14 województw. Najwięcej obszarów, bo aż 16, zostanie objętych inwestycją w Wielkopolsce, a 11 w województwie mazowieckim. Działania podzielono na trzy tury. Pierwsza obejmowała 18 obszarów, druga – 13, a trzecia – 42.
Łącznie 435,4 mln zł z KPO zostanie przeznaczone na dofinansowanie 73 inwestycji. Zrealizowane będą prace w takich regionach jak: dolnośląskie (6 obszarów), kujawsko-pomorskie (2), lubelskie (9), lubuskie (1), łódzkie (9), małopolskie (7), mazowieckie (11), opolskie (1), pomorskie (5), śląskie (1), świętokrzyskie (2), warmińsko-mazurskie (1), wielkopolskie (16) oraz zachodniopomorskie (2).
Jak sprawdzić dostęp do szybkiego internetu?
Każdy mieszkaniec Polski może sprawdzić, czy w jego okolicy będzie dostępny szybki internet. Na portalu internet.gov.pl dostępna jest interaktywna mapa z zaznaczonymi obszarami objętymi inwestycją. Za pomocą formularza można również zgłosić zapotrzebowanie na dostęp do internetu w swojej miejscowości.
Od początku realizacji programu CPPC podpisało 112 umów o łącznej wartości 2,1 mld zł, co pozwoliło na utworzenie 459 tys. nowych punktów dostępu do szybkiego internetu.