W czwartek 22 lipca w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, odbyła się konferencja dotycząca nowego projektu, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego – „Program polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”. W kierunku HCV przebadane zostanie ponad 1 200 osób, przy czym sam projekt potrwa 2 lata. Celem jest również edukacja społeczeństwa na temat zapalenia wątroby typu C.
– Na szczęście posiadamy leki, które są w stanie to schorzenie leczyć, niemniej łatwiejsza jest przede wszystkim profilaktyka, a do tego jest potrzebne przede wszystkim badanie laboratoryjne, które celuje w kierunku tej choroby – powiedział Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Na konferencji podkreślona została waga problemu zdrowotnego, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wspomniana choroba zakaźna, ma wymiar globalny. W Polsce wśród około 150 tysięcy osób zakażonych WZW typu C, nawet 95% chorych nie jest świadomych tego zakażenia, a dodatkowo na WZW typu C nie ma szczepionki.
– Nie ma szczepionki, a wirus niestety wywołuje ciężkie obciążenia dla pacjenta, bo nierozpoznany wcześnie stanowi duże ryzyko rozwoju różnych powikłań – wspomniała mgr Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka.
Specjaliści chorób wątroby alarmują, że w Polsce systematycznie wzrasta zapadalność na pozapalną marskość i raka wątroby, które rozwijają się w wyniku późno wykrytej, przewlekłej infekcji HCV.
Ważna jest także świadomość w jaki sposób można się zarazić.
– Przenosi się drogą krwi, więc nie przenosi się poprzez podanie ręki, przez przebywanie w jednym pomieszczeniu, ale związane jest z procedurami, które naruszają ciągłość skóry – mówiła mgr Ewa Golonka.
– Wirus dotyczy też osób, które mają wykonywane różnego rodzaju transfuzje, zwłaszcza transfuzje przed rokiem 1990, kiedy diagnostyka w kierunku wykrywania tego wirusa jeszcze nie była stosowana – dodała.
W ramach projektu, mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli skorzystać z badania, realizowanego przez MSS.
– Ten program będzie realizowany u nas na miejscu przez pracowników naszego szpitala – oznajmiła mgr Ewa Golonka.
Aby móc wziąć udział w programie, należy spełniać konkretne kryteria.
– Pierwsze kryterium to jest bycie mieszkańcem województwa mazowieckiego. Drugie kryterium – zasadniczo ukończone 18 lat i wyrażenie świadomej zgody na udział w takim badaniu – wspomniała mgr Ewa Golonka.
Dalsze kryteria związane są z przynależnością do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem.
Pacjent zostanie zakwalifikowany do programu, jeżeli zostaną spełnione wszystkie kryteria. Program jest dwuetapowy. Składają się na niego badania przesiewowe w kierunku wykrycia HCV oraz edukacja zdrowotna wraz z dwukrotnym badaniem wiedzy.
– Każdy wynik dodatni w badaniu przeglądowym musi być potwierdzony badaniem potwierdzającym, gdzie w przypadku wirusa HCV, będzie to badanie PCR, czyli badanie biologią molekularną – podkreśliła dr n. med Brygida Beck, szefowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
W przypadku wyniku negatywnego, uczestnik kończy swój udział w programie. W przypadku pozytywnego wyniku w badaniu potwierdzającym, zostaną podjęte odpowiednie kroki.
– Jeżeli to badanie potwierdzające, które wykrywa RNA wirusa będzie dodatnie, wtedy pacjent zostanie skierowany do poradni specjalistycznej, bo oznacza to, że jest zakażony wirusem HCV – oznajmiła dr n. med Brygida Beck.
Ważną częścią jest edukacja osób zakwalifikowanych do programu, na temat zakażenia wirusem.
– Ta edukacja uczestników odbywać się będzie w formie szkoleń, konferencji i również szkoleń online – wspomniała mgr Anna Żyła, koordynator Zespołu ds. POCT, specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Wyodrębniono pięciu realizatorów projektu, dlatego liczba uczestników zostanie podzielona.
– U nas w tym roku mamy 408 osób, które będziemy mogły zakwalifikować do udziału w tym programie – powiedziała mgr Ewa Golonka.
W ramach projektu będą dostępne ulotki i plakaty.
– Chcemy, żeby uczestnikami programu byli nie tylko nasi pacjenci czy pracownicy, ale również mieszkańcy województwa – podsumowała mgr Ewa Golonka.
Na stronie internetowej szpitala również będziemy mogli znaleźć informacje o programie. Podano tam numer telefonu, pod który można się zgłaszać.