Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przygotowania do zaplanowanego na przyszły rok Generalnego Pomiaru Ruchu.
Otwarte zostały oferty w przetargu na wybór firmy, która opracuje wyniki pomiaru, i prowadzone są postępowania dotyczące wyłonienia wykonawców rzeczonych pomiarów.
Co pięć lat
Generalne Pomiary Ruchu prowadzone są na drogach zarządzanych przez GDDKiA (w tym na odcinkach autostrad koncesyjnych) cyklicznie, co pięć lat, już od 1965 roku. Dostarczają one najważniejszych informacji o ruchu drogowym. Obowiązek przeprowadzania okresowych pomiarów ruchu przez zarządców dróg wynika z ustawy o drogach publicznych.
Wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu są podstawą do podjęcia działań dotyczących planowania, projektowania oraz strategii dotyczących infrastruktury drogowej w Polsce i w efekcie systematycznego poprawiania bezpieczeństwa na drogach.
Metody pomiaru
Pomiary będą prowadzone automatycznie, półautomatycznie, a także z wykorzystaniem kamer. W pierwszych dwóch przypadkach wykorzystane zostaną dane z całego roku, m.in. z systemu poboru opłat e-TOLL.
Pomiary wykonywane kamerami będą prowadzone w wybrane dni: wtorek, środę, czwartek i niedzielę. W analizie nagrań z pomiarów wideo wykorzystane zostaną rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki zaawansowanym algorytmom system będzie mógł identyfikować wzorce i anomalie trudne do zauważenia przez człowieka.
Wybór wykonawców
GDDKiA otworzyła oferty na wybór firmy, która opracuje wyniki pomiarów. Zadaniem wykonawcy, we współpracy z zarządcą dróg, będzie m.in. przygotowanie narzędzi informatycznych wspomagających realizację pomiaru, przetworzenie i zweryfikowanie zebranych wyników oraz przygotowanie opracowań analitycznych dla całego kraju.
Oferty można obecnie składać w siedzibach w Opolu, Gdańsku, Katowicach, Zielonej Górze i Olsztynie. W najbliższych dniach przetargi ogłoszone zostaną także w Szczecinie i Krakowie, a potem w kolejnych oddziałach.