Alimenty to jedno z najważniejszych narzędzi prawnych chroniących interesy osób uprawnionych do wsparcia finansowego, najczęściej dzieci. Brak stałego zatrudnienia nie zwalnia z tego obowiązku.
Sąd przy ustalaniu alimentów bierze pod uwagę aktualną sytuację zawodową, ale także możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej. To wszystko sprzęga z potrzebami kogoś, na kogo będą wypłacane alimenty; najczęściej są to alimenty na potomka.
Jak ustala się wysokość alimentów?
Wysokość alimentów zależy od wielu czynników, w tym potrzeb osoby uprawnionej oraz możliwości finansowych zobowiązanego. Jeśli osoba zobowiązana jest bezrobotna, sąd oceni jej możliwości zarobkowe, a nie tylko aktualne dochody. W przypadku posiadania majątku sąd może uznać, że alimenty powinny być finansowane właśnie z tych zasobów.
Na przykład osoba, która posiada oszczędności lub wartościowe przedmioty, może być zobowiązana do płacenia alimentów, nawet gdy nie ma regularnych dochodów. Przy czym alimenty nie powinny przekroczyć rzeczywistych możliwości finansowych.
Zmiana wysokości alimentów a konsekwencje niepłacenia
Osoby, które po ustaleniu wysokości alimentów straciły pracę, mogą złożyć wniosek o ich obniżenie. Warunkiem skorzystania z preferencji jest udokumentowanie rzeczywistego pogorszenia sytuacji finansowej. Sąd, rozpatrując taki wniosek, zwraca uwagę zarówno na potrzeby dziecka, jak i możliwości zobowiązanego do znalezienia pracy. W niektórych przypadkach sąd może uznać, że bezrobocie jest tymczasowe i odmówić obniżenia alimentów.
Za długotrwałe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Jeżeli egzekucja alimentów okaże się bezskuteczna, będą one wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego. Aczkolwiek dla zobowiązanego nie oznacza to automatycznego zwolnienia z obowiązku zapłaty. Po prostu wzrośnie jego dług wobec Skarbu Państwa.