Mimo że gospodarka Polski zanotowała wzrost PKB o 2 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku oraz 4,4-procentowy wzrost sprzedaży detalicznej w czerwcu, nastroje konsumentów w lipcu pogorszyły się. Inflacja osiągnęła poziom 4,2 proc., głównie z powodu zakończenia rządowej tarczy energetycznej i przez to wzrostu kosztów energii. Indeks bieżących wskaźników ufności konsumenckiej spadł do -14 punktów, a przyszłe nastroje konsumenckie osiągnęły poziom -11,6 punktu.
Pomimo tych wyzwań oceny dotyczące możliwości dokonywania zakupów i sytuacji finansowej gospodarstw domowych nieco się poprawiły. Co istotne, plany zakupu samochodu pozostały stabilne, z 8,55 proc. respondentów planujących zakup auta w najbliższym roku.
LPG na topie, elektryki w oczekiwaniu
Rynek samochodów używanych w Polsce dynamicznie się rozwija, a w lipcu 2024 roku odnotowano wzrost podaży o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Najszybciej z rynku znikają samochody zasilane LPG, które na platformie OTOMOTO mają średni czas aktywności ogłoszenia wynoszący 32 dni dla użytkowników indywidualnych. Z kolei samochody elektryczne pozostają na rynku najdłużej, średnio przez 64 dni.
Jeśli chodzi o typy nadwozia, to najmniejsze samochody sprzedają się najszybciej, podczas gdy ogłoszenia dotyczące coupé pozostają aktywne najdłużej. Te dane wyraźnie pokazują, że preferencje Polaków co do rodzaju paliwa i nadwozia mają istotny wpływ na tempo sprzedaży.
Co z cenami samochodów używanych?
Tegoroczny lipiec zaowocował wzrostem cen samochodów na platformie OTOMOTO. Ceny oferowane przez użytkowników biznesowych wzrosły o prawie 5 proc., a przez indywidualnych sprzedawców o 3 proc. W przeciwieństwie do tego na OLX odnotowano niewielką korektę cen, ze średnim spadkiem o 1 proc.
Regionalne różnice w cenach były duże – na przykład w województwie zachodniopomorskim mediana cen spadła o 900 zł, podczas gdy w kujawsko-pomorskim i podlaskim wzrosła o tyle samo.
Rekordowy wzrost liczby rejestracji
Rynek motoryzacyjny w Polsce w lipcu 2024 roku odnotował imponujący wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów. Dane z CEPiK wskazują, że liczba zarejestrowanych samochodów wyniosła aż 365 735, czyli o 35 proc. w porównaniu do lipca 2023 roku.
Największy wzrost odnotowano w przypadku samochodów używanych – ich liczba wzrosła o 41 proc., do 243 310 zarejestrowanych pojazdów. Wzrost dotyczył również pojazdów importowanych, których liczba wyniosła 79 879, o 29 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rejestracje nowych samochodów także poszły w górę, do poziomu 42 546 sztuk.