Kaganiec kojarzy się z ograniczeniem wolności i dyskomfortem dla pupila. Jednak dobrze dobrany model nie musi ani krępować ruchów, ani powodować nieprzyjemnych odczuć. Choć prawo nie nakłada bezpośredniego obowiązku jego stosowania, to czasami kaganiec bywa niezbędny.
Polskie przepisy, a konkretnie art. 77 Kodeksu wykroczeń, regulują kwestie związane z trzymaniem zwierząt w miejscach publicznych. Zgodnie z nimi brak zachowania środków ostrożności podczas opiekowania się zwierzakiem może poskutkować karą ograniczenia wolności, grzywną do 1000 zł lub naganą.
Kiedy pies musi nosić kaganiec?
Każda gmina ma prawo nakładać swoje zasady dotyczące wyprowadzania psów w miejscach publicznych. Na terenach wspólnego użytku, takich jak parki czy place zabaw, pies powinien być prowadzony zarówno na smyczy, jak i w kagańcu, jeśli tego wymagają lokalne przepisy, i zwłaszcza gdy zwierzak zalicza się do agresywnych.
Lista ras psów uznawanych w Polsce za agresywne:
- Amerykański pit bull terrier,
- Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
- Buldog amerykański,
- Dog argentyński,
- Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
- Tosa inu,
- Rottweiler,
- Akbash dog,
- Anatolian karabash,
- Moskiewski stróżujący,
- Owczarek kaukaski.
Kaganiec jest również wymagany w środkach komunikacji miejskiej. Bez względu na to, jak dobrze wychowany jest pies, tłum i hałas mogą wywołać u niego stres i stworzyć potencjalne zagrożenie dla pasażerów.
W kagańcu do weterynarza
Oprócz ochrony otoczenia kaganiec może uratować życie samemu zwierzęciu, np. zapobiegając zjedzeniu przez psa niebezpiecznych odpadków podczas spaceru. Niektóre psy mają tendencję do zjadania wszystkiego, co znajdą na swojej drodze.
Kiedy jeszcze kaganiec może się przydać? Np. podczas wizyty u weterynarza lub groomera. Nawet jeśli pupil jest z natury łagodny, nieprzewidywalne bodźce mogą skłonić go do obrony i agresji.
Dobrze dopasowany model kagańca zapewni psu komfort i pozwoli mu na swobodne oddychanie i poruszanie szczęką.