Ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii na poznańskiej Łacinie, zaskoczył lokalnych wiernych i całą Polskę. Zaproponował zupełnie niestandardowy sposób przyciągnięcia młodych ludzi do Kościoła. Ten pomysł to na pewno unikat w skali kraju i kto wie: być może nawet w skali świata.
Najnowszym pomysłem proboszcza jest NanoKaplica. Użytkownicy, korzystając z aplikacji, mogą wejść do kaplicy o dowolnej porze dnia i nocy. ChatGPT odpowiada na ich pytania dotyczące wiary, które być może dotychczas ich trapiły, ale wstydzili się zadać je duchownemu.
NanoKaplica nie jest tradycyjnym miejscem kultu. Można ją odwiedzać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Oprócz modlitwy i nabożeństw oferuje także przestrzeń do rozmów i spotkań.
Kaplicę wyposażono w ekspres do kawy, wodę i naczynia – młodzież z osiedla może tam wspólnie spędzać czas. To miejsce jest również idealne dla mam z dziećmi. Mogą one odpocząć na kanapie, podczas gdy ich pociechy bawią się zabawkami. A to nie wszystko: kaplica jak najbardziej świetnie pełni również funkcję coworkingową, czyli jest przydatna zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie.
Inwestycję wsparli parafianie
NanoKaplica była tańszym rozwiązaniem niż budowa tradycyjnej świątyni. Taka kosztowałby co najmniej 20 mln zł. Ks. Rakowski prowadzi swoją działalność duszpasterską w lokalu użytkowym, znajdującym się na parterze bloku, a środki na realizację tego projektu pochodziły z datków parafian i mieszkańców Poznania.
W ramach zrzutki udało się zebrać 100 tys. zł. Obecnie trwa zbiórka kolejnych 80 tys. na utrzymanie powiększonej kaplicy. Zburzenie jednej ze ścian pozwoli uzyskać większą przestrzeń, a dodatkowe ekrany ułatwią wiernym śledzenie mszy.
Wstęp do kaplicy przypomina wypożyczanie samochodu
Głównym elementem tego rozwiązania jest ChatGPT. To on pełni funkcję asystenta. Pomaga wiernym w poruszaniu się po kaplicy, udziela informacji o obsłudze ekspresu do kawy, a także odpowiada na pytania związane z wiarą.
Goście muszą jedynie zarejestrować się w aplikacji. To działa na podobnej zasadzie jak car sharing.
Kaplica jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, a być może nawet pierwszym na świecie.