„Likwidacja gimnazjów to niepotrzebna dezorganizacja systemu oświaty” – pod takim hasłem uczniowie zainaugurowali pierwszą z cyklu debat oksfordzkich, które w murach swojej szkoły zorganizowało IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego.
Pokonanie strachu przed wystąpieniami publicznymi oraz prowadzenie merytorycznej dyskusji. To główne zadania, które mają spełnić debaty oksfordzkie, organizowane przez Szkolne Koło Debat Oksfordzkich, działające przy Liceum im. Tytusa Chałubińskiego.
– Ćwiczymy z młodzieżą jakby pokonywanie lęku przed wystąpieniami publicznymi, bo w dobie tabletów, telefonów, komputerów jesteśmy mocni słowem, a le za szklanym ekranem. A problem pojawia się w momencie kiedy dochodzi do wystąpienia publicznego, gdzie młodzież paraliżuje strach oraz wstyd – podkreśla Małgorzata Sołtysiak, opiekun Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich.
Najlepiej wiedzą to sami uczniowie, którzy widzą w organizowaniu tego rodzaju debat wiele zalet.
– Duża część z nas nie potrafi konstruktywnie przekazać drugiej osobie swojego zdania i takie debaty uczą nas tego, że nie zawsze jakby musimy dowieść swoich racji, bo w debatach chodzi o to, że nie przedstawiamy swojego zdania tylko zdanie, które zostało nam przydzielone – mówi Dagmara Pszczoła.
– Na co dzień nie mamy tak naprawdę takich możliwości, żeby podyskutować w taki dosyć kulturalny sposób. Zwykle dyskusja kończy się ostrą wymiana zdań albo obrażaniem się na siebie jak w przypadku młodzieży. No i to jest takie bardzo kształcące, np. przez to, że uczymy się pewności siebie, nabieramy pewności siebie – dodaje Dominika Kosiec.
Szkolne Koło Debat Oksfordzkich na inaugurację cyklu podjęło trudny, a zarazem bliski młodzieży temat dotyczący pomysłu likwidacji gimnazjów.
– Próbowaliśmy znaleźć coś co jest na czasie. Dlatego ta właśnie propozycja. No akurat w tym momencie, kiedy podejmowaliśmy decyzję odnośnie tego tematu to toczyła się dyskusja w mediach. Także na tym po prostu stanęło. Sami jesteśmy uczestnikami. W pewnym rodzaju produktami tego gimnazjum. Także uważaliśmy, że ten temat będzie atrakcyjny – tłumaczy Małgorzata Sołtysiak, opiekun Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich.
Debata oksfordzka charakteryzuje się dyskusją nad pewną tezą, która ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Uczniowie podzieleni na dwie grupy mieli zatem za zadanie znalezienie merytorycznych argumentów potwierdzających, a także obalających tezę.
– Moja drużyna jest zdania, że połączenie tak dużej, zróżnicowanej grupy wiekowej jaką jest podstawówka oraz gimnazjum może przynieść bardzo negatywne skutki oraz no też koszty takiego przedsięwzięcia są ogromne – argumentuje Dagmara Pszczoła.
– Większość społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów, bo to aż 68%. Co więcej gimnazjum to jest kształcenie ogólne, tzn., że zacznie nam w pewnym momencie brakować specjalistów, co już jest widoczne. No a poza tym to jest bardzo trudny okres i tak jakby gimnazja są taką przechowalnią tej młodzieży w trudnym wieku – kontruje Dominika Kosiec.
Szkolne Koło Debat Oksfordzkich działa przy IV Liceum Ogólnokształcącym od września 2015 roku. Jednak mimo krótkiego stażu może pochwalić się sporym sukcesem. Jako jedyne z regionu radomskiego zakwalifikowało się na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, które w połowie marca odbędą się w Poznaniu.