Kreatywność, wyczucie smaku oraz pomysłowość. Takimi cechami musieli wykazać się uczestnicy wojewódzkiego konkursu kulinarnego w radomskim Gastronomiku. Mieli do dyspozycji dwie godziny oraz niezbędne produkty spożywcze. Królowały polędwiczki wieprzowe oraz zioła przyprawowe, które miały zastąpić sól oraz cukier. Uczniowie popisali się wyjątkową pomysłowością i zrobili to z pasją i ze smakiem.
Polędwiczka wieprzowa w asyście ziół przyprawowych. Przed takim zadaniem stanęli uczniowie szkół gastronomicznych z województwa mazowieckiego. A wszystko w ramach konkursu kulinarnego organizowanego przez Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Po raz drugi aspirujący kucharze mogli popisać się swoim kulinarnym kunsztem. Cel organizowania konkursu jest jeden.
– Dbanie o jakość żywienia. O to, że nie tylko człowiek je, ale wie, co je, jak je i dlaczego je. Zioła przyprawowe miały na celu wyeliminowanie soli, cukru i tych jak gdyby szkodliwych, niepotrzebnych substancji żywienia. Natomiast zastąpienie ziołami to jest smak, to jest jakość, to jest zdrowie i myślę, że wszystkich zachwyciły pomysły młodzieży – podkreśla Halina Kutkowska, organizator konkursu.
A pomysły młodzi kucharze mieli niebanalne.
– Polędwiczka wieprzowa otoczona wiosenną trawą podana z mchem, ziemią jadalną w asyście lekko kwaśnego rabarbaru oraz dwóch sosów. Jeden z owoców jagodowych, drugi na bazie sera pleśniowego, a także z chipsami z kaszy jaglanej – wymienia Kamil Czerwiak, zdobywca I miejsca, Zespół Szkół im. Korpusu Obrony Pogranicza w Szydłowcu.
– Przygotowaliśmy polędwiczkę wieprzową panierowaną w bułce tartej ze świeżą natką pietruszki. Do tego odrobina skórki z limonki, tymianek oraz świeża mięta. Ziemniaczki pieczone, panierowane w płatkach migdałowych oraz surówka z rzodkwi z rodzynkami i suszonymi morelami oraz sos z suszonych fig – wymienia z kolei Maciej Woźniak, zdobywca II miejsca, Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu.
Takich pomysłów było więcej. Dlatego jurorzy oceniający potrawy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Zwracali uwagę przede wszystkim na zrozumienie tematu, kompozycję, smak oraz kreatywność uczestników konkursu.
– Pasja jest najważniejsza w gotowaniu. Z pasją łączy się również kreatywność, czyli łączy się to jaką mamy wyobraźnię. Tutaj tej wyobraźni nie zabrakło dzisiaj, także jesteśmy bardzo zadowoleni. Bardzo nam cieszy to, że gdzieś tam w Radomiu jest konkurs, w którym pokazuje się, że można gotować z pasją, można gotować trochę inaczej i niekoniecznie musi to być schabowy – zaznacza Milena Montelatic, juror konkursu.
Warto podkreślić, że pomysły na dania konkursowe były autorstwa młodych kucharzy.
– To oni byli kreatywni. Polędwica w zielonej panierce, polędwica w palonym sianku. Podana w takie sposoby, że wszyscy jurorzy przecież fachowcy prawda, bo to elita naszej restauracyjnej tutaj gastronomii radomskiej spisywali przepisy, robili zdjęcia. Myślę, że wykorzystają. Jak również my nauczyciele, że wzorujemy się na uczniach – twierdzi Halina Kutkowska, organizator konkursu.
W tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu kulinarnego „Pasja smaków” zorganizowanego przez Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu wzięło udział osiem szkół gastronomicznych z całego Mazowsza.