Choć kalendarz wskazuje już jesień, wielu z nas mogło tego nie zauważyć ze względu na niezmiennie ciepłą aurę. Prognozy na najbliższe dni potwierdzają, że takie warunki pogodowe utrzymają się dłużej.
Przynajmniej do końca września możemy liczyć na temperatury wyższe od normy. Jak podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), pierwszy miesiąc jesieni zapowiada się wyjątkowo ciepło, z temperaturami przypominającymi te letnie.
Ciepło w październiku, a co z listopadem?
Październik również nie przyniesie ochłodzenia. Temperatura w Polsce może wciąż przekraczać normy sezonowe. Dla przykładu 25 września możemy spodziewać się temperatury około 20°C.
Październik powinien kontynuować tę tendencję, z temperaturami przekraczającymi średnie wartości dla tego okresu. Listopad zapowiada się podobnie, z wyższymi niż zwykle temperaturami, ale także z większą ilością opadów.
Co z deszczem? Prognozy na jesień
Pomimo ciepłych dni nie zabraknie typowych dla jesieni deszczy. Opady będą zbliżone do norm dla tej pory roku, choć listopad może przynieść ich nieco więcej. Jesień, choć ciepła, zachowa swój charakterystyczny, przeplatany deszczowymi dniami rytm.
Zjawiska fenologiczne wskazują, że jesień faktycznie rozpoczęła się już w sierpniu. To potwierdzają wcześniejsze kwitnienia wrzosów czy pojawienie się owoców leszczyny.
Najcieplejszy rok od stulecia
Zachodzące zmiany pogodowe wpisują się w szerszy kontekst globalnego ocieplenia. Rok 2024 zapowiada się jako najcieplejszy w Polsce od ponad 100 lat; średnia roczna temperatura może osiągnąć rekordowe 11°C.
Najcieplejszym dniem na świecie w historii, jak wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatu Copernicus, która od 1940 roku śledzi globalne zjawiska pogodowe, był 21 lipca br. Średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi osiągnęła wówczas 17,09°C.
To tylko uwidacznia, jak niezwykły jest to czas, kiedy jesienne krajobrazy zaczynają mieszać się z wiosennymi akcentami. Możemy się spodziewać, że pogoda pozostanie pełna niespodzianek.