Ponad 60 proc. respondentów w sondażu IBRiS dla Radia ZET negatywnie oceniło pomysł minister edukacji Barbary Nowackiej dotyczący likwidacji ocen z zachowania.
Minister edukacji Barbara Nowacka zaproponowała zmianę koncepcji oceny z zachowania w szkołach. Jej zdaniem obecny system jest „kompletnie niemierzalny”, przez co często zależy od indywidualnych relacji między uczniem a nauczycielem. Nowacka zasugerowała, aby zamiast tradycyjnej skali ocen z zachowania wprowadzić formę opisową.
Większość jest na „nie”
W badaniu:
- 23,6 proc. ankietowanych raczej nie popiera zlikwidowania oceny z zachowania na świadectwie,
- 36,8 proc. zdecydowanie się nie zgadza,
- 30,6 proc. uważa, że byłoby to dobre rozwiązanie,
- 9,1 proc. nie ma na ten temat zdania.
Wyborcy opozycji raczej nie popierają pomysłu, w koalicji też jest rozłam
Zwłaszcza wyborcy PiS-u i Konfederacji są przeciwni zniesieniu ocen z zachowania 73 proc. z nich nie popiera pomysłu.
Wśród zwolenników koalicji rządzącej również dominuje negatywne nastawienie do likwidacji ocen z zachowania. Przeciwnych tej propozycji jest połowa badanych.
Różnice demograficzne
Zniesienia ocen ze świadectwa nie chce:
- 68 proc. kobiet,
- 55 proc. mężczyzn.
Za ich likwidacją opowiada się:
- 25 proc. kobiet,
- 35 proc. mężczyzn.
Część rodziców i nauczycieli widzi w tym szansę na bardziej sprawiedliwą ocenę uczniów; inni obawiają się, że opisowa forma oceny może być równie subiektywną i trudną do jednoznacznej interpretacji. Zwolennicy zmiany argumentują, że opisowa ocena pozwoli lepiej uwzględnić indywidualne zachowania i postępy ucznia. Przeciwnicy podnoszą, że brak jasnych kryteriów może doprowadzić do niesprawiedliwego traktowania podopiecznych.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w czerwcu metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.